Hirdetés
Súlyos aszályhelyzet Olaszországban: 70 éve nem volt ennyire alacsony a Pó folyó vízszintje
70 éve nem volt ennyire alacsony a Pó folyó vízszintje, mint 2022-ben. Az évszakhoz képest magasabb hőmérséklet és a tartós csapadékhiány okozta vízhiány miatt a Pó-alföldön található településeken éjszakai vízkorlátozás léphet életbe - jelentette az Il Secolo XIX napilap. Az egyes helyeken majdnem teljesen kiszáradt folyómeder fényképeit a Pó-medence vízgazdálkodását ellenőrző hatóság (AdBPo) hozta nyilvánosságra, amely egyeztetést indított a katasztrófavédelemmel az észak-olaszországi vízgyűjtő terület állapotáról.
Sárközy Júlia, az MTI tudósítója jelentette Olaszország fővárosából, Rómából, hogy az Il Secolo XIX az energiaszolgáltatókat tömörítő Utilitalia szövetség közleményét idézte, amely a vízkészlet drasztikus csökkenése miatt a Pó-alföldön elterülő Piemont tartományban 100, Lombardiában 25 önkormányzat polgármesterét szólította fel az éjszakai vízhasználat korlátozására vagy teljes felfüggesztésére. Az AdBPo főtitkára, Meuccio Berselli elmondta, hogy tavaly és idén télen a megszokottnál jóval kevesebb hó esett, és az eső is egyre ritkább a Pó-alföldön. Februárban és áprilisban szélsőséges szárazságot okozott a csapadék hiánya, amit a májusi esők sem tudtak pótolni. A Pó térségében az évszak átlagához képest négy fokkal magasabb hőmérsékletet mértek, május második felében a korábban júliusban megszokott meleg volt.

Folyamatos vízhiány a mezőgazdaságban és az energiatermelésben
Az AdBPo előrejelzései szerint a Pó szintjének csökkenése folyamatos vízhiányhoz vezethet a mezőgazdaságban és az energiatermelésben. A Coldiretti termelői szövetség rámutatott, hogy a folyó apadása a nemzeti agártermelés harminc százalékát veszélyezteti. A 652 kilométer hosszú Pó vízgyűjtő medencéje több mint 74 ezer négyzetkilométer, több mint háromezer várost lát el vízzel, ahol mintegy 18 millióan élnek.
A helyzetet súlyosbítja, hogy év eleje óta alig esik csapadék - írta az Index. A Pó folyó vízszintje hetven éve nem volt ennyire alacsony. November óta nem esett az évszakhoz megfelelő csapadékmennyiség a folyó vízgyűjtő medencéjében. A legnagyobb olasz folyótól érintett Lombardia tartományban elfogyott a mezőgazdasági vízkészlet – hárommilliárd köbméter vízmennyiség hiányzik. Felvetődött a Maggiore-tó vizének a felhasználása, de a tó vízszintje június közepén három nap alatt egy métert süllyedt. A Coldiretti termelői szövetség szerint a mezőgazdasági termőterület negyven százaléka „szenved” az aszálytól. A melegben a tejtermelés harminc százalékkal visszaesett.
Válsághelyzet nyilvánítása
Olaszországban elsőként a középső térségben található Emilia-Romagna tartományban nyilvánítottak válsághelyzetet a rendkívüli aszály miatt, miközben június 22-től újabb hőhullám érte el az országot 40 fok feletti hőmérséklettel. Milánó érseke az esőért tartott imádságot a szélsőséges időjárás miatt. Olaszország több részén meteorológiai riasztást léptettek életbe - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés