A 2022-es év történelmi súlyosságú aszálya, a takarmányhiány, az inputköltségek növekedése, az állatbetegségek az állattenyésztési ágazat helyzetét is megnehezítették. Az ágazat csökkenő kibocsátását az állami segítségek – például a likviditást segítő intézkedések - igyekeztek enyhíteni – mondta Feldman Zsolt a Magyar Állattenyésztők Szövetségének küldöttközgyűlésén. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Pest vármegyei Gödöllőn tartott rendezvényen beszélt a részletekről.

A politikus a kormányzati segítségek közül kiemelte a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett telephelyfejlesztést célzó felhívásokat, amelyek az ágazat számára korábban soha rendelkezésre nem álló mértékű lehetőséget kínáltak hatékonyságukat, illetve a versenyképességüket segítő fejlesztéseikhez. Mint fogalmazott, az állattartók részére az elmúlt két évben állattartó telepek korszerűsítésére összesen több mint 400 milliárd forintról született támogatói döntés. Az Agrárminisztérium beszámolóját szemléztük.

A súlyos aszály, a takarmányhiány, az inputköltségek növekedése, az állatbetegségek az állattenyésztők helyzetét is megnehezítették - mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Pest vármegyei Gödöllőn, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének közgyűlésén - Fotó: Pelsőczy Csaba, AM
A súlyos aszály, a takarmányhiány, az inputköltségek növekedése, az állatbetegségek az állattenyésztők helyzetét is megnehezítették - mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Pest vármegyei Gödöllőn, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének közgyűlésén - Fotó: Pelsőczy Csaba, AM

Gyepek, takarmányok és legeltetés

A gyepgazdálkodást és/vagy takarmánytermelést is folytató gazdaságok számára a 2024 végéig tartó, megnövelt keretösszegű agrár-környezetgazdálkodási program és az ökológiai gazdálkodás emelt szintű támogatása az idei esztendő tavaszán történt kifizetéseknek köszönhetően komoly segítséget nyújtottak a likviditás megőrzésében - fogalmazott. A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának megőrzésében közreműködők számára pedig a költségek növekedését követve a korábbi kiíráshoz képest átlagosan körülbelül 50%-kal emelkedtek a támogatási összegek.

Tavaly az eddiginél jóval szélesebb körben – több ágazatot érintően is – új állatjóléti támogatásokat hirdetett meg az agrártárca, köszönhetően a vidékfejlesztési forrásokhoz adott kormányzati kiegészítő finanszírozásnak. A szarvasmarha ágazat részére eddig biztosított állatjóléti támogatáson túl immár a teljes kiskérődző ágazat, a baromfi ágazat és a méhészetek számára is elérhetővé váltak az állatjóléti többletvállalásokhoz kapcsolódó támogatási formák – sorolta az államtitkár.

Az Európai Unió és a Közös Agrárpolitika támogatásai

A Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó időszakára Magyarországnak járó európai uniós agrár- és vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatban Feldman Zsolt kedvezőnek értékelte a megállapodást. Mint fogalmazott, a forrás kiemelkedő arányú nemzeti költségvetési hozzájárulással együtt minden eddiginél nagyobb segítséget jelentenek a vidékfejlesztés, a gazdálkodók és az élelmiszer-feldolgozók számára. Az elkövetkezendő agrártámogatási ciklus költségvetése, a felhasználható összegek nagysága összesen 14,7 milliárd euró.

Az államtitkár az új Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervvel kapcsolatban arról is beszélt, hogy továbbra is fennmarad az állattenyésztés kiemelt támogatása. A 2023-2027-es kifizetési időszakban is megmarad a lehetőség valamennyi jelenleg is alkalmazott intézkedés fenntartására. Ennek megfelelően lesznek a fejlesztésekhez, az állatjóléti előírások teljesítéséhez vagy éppen a járványvédelemmel kapcsolatos támogatások.

Segítség a hiteleknél

A tavalyi esztendő évszázados súlyosságú aszálya rendkívüli lépéseket is kikényszerített, ezért például hitelmoratóriumot kaptak a magyar mezőgazdaságban dolgozó vállalkozások az idei év végéig, ez mintegy 300 milliárd forint hitelállomány utáni törlesztés kitolását jelenti. Most indultak újra a Magyar Fejlesztési Bank által működtetett azon forgóeszköz hitelprogramok, amelyek révén a jelenlegi finanszírozási környezetben is 8% körüli kamatszinten juthatnak hitelhez a mezőgazdasági termelők és az élelmiszer-feldolgozók egyaránt – fogalmazott Feldman Zsolt.

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára beszél a támogatási rendszer részleteiről a Pest vármegyei Gödöllőn, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének közgyűlésén - Fotó: Pelsőczy Csaba, AM
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára beszél a támogatási rendszer részleteiről a Pest vármegyei Gödöllőn, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének közgyűlésén - Fotó: Pelsőczy Csaba, AM

A Magyar Állattenyésztők Szövetsége anyaga is beszámolt a programról. Eszerint a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár elmondta, hogy Magyarország állattenyésztésének volumene olyan kicsi, aminek uniós szinten nincs ármeghatározó súlya, és rövid távon nem lehet arra számítani, hogy az EU-n belül változna az állattenyésztés jelenlegi társadalmi és politikai megítélése.

Számok, összegek, kifizetések

Az állattenyésztés kibocsátása folyó áron 36 százalékkal nőtt, de változatlan áron 6 százalékkal csökkent 2022-ben. Változatlan áron a szarvasmarhaágazat kibocsátása 8, a sertésé 6, a baromfié 10 százalékkal csökkent, a juh- és kecske-ágazat kibocsátása a 2021. évi szinten maradt - írták.

2020 óta 2400 kérelmezőnek 409 milliárd forint támogatást hagyott jóvá a Kincstár telepkorszerűsítésre.

Jó hír, hogy a 2023-tól induló új támogatási időszakban az EK keretei között kérelmezett és fizetett állatalapú jogcímek keretei kis mértékben növekednek.

  • A II. pillérből idén nem hirdetnek meg beruházási pályázatokat, de 2024-től ezeket is elindítják az elmúlt években megszokott jogcímekkel és feltételekkel.
  • Az AKG és ÖKO támogatások 2025-ig változatlan feltételek mellett folytatódnak, de 2025-től új támogatási konstrukciók megjelenése várható, módosított tartalommal.
  • Az őshonos ex situ, in situ és in vitro jogcímek meghirdetése 2024-ben várható.
  • A nemzeti keretből 18 milliárd forintot kapnak a sertéstartók és 10 milliárdot a baromfitartók állatjóléti támogatások formájában.
  • A 148-as rendelet keretei között 12,5 milliárd forint, az állati hulla elszállításra 4,0 milliárd forintos keret áll rendelkezésre.
  • A de minimis keretek a tavalyihoz képest mintegy 15%-kal csökkentek.

A tenyésztés-szervezési támogatások kerete évek óta túligényelt

Az idei keret 1,3 milliárd forint. Eddig 1,06 milliárd forintot fizettek ki, amiből 348 millió forint tavalyról áthozott kérelem. A támogatás folyamatos biztosítása a célunk – hangsúlyozta az államtitkár.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás