A gazdaságok egy százaléka állítja elő a magyar mezőgazdaság belföldi termelési értékének nagyjából a 45 százalékát. Ráadásul az elmúlt évtizedben majdnem harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma. A 2022-es és 2023-as szezonok fényében tovább folytatódhat a csökkenő trend. A folyamatot felgyorsíthatja a tavalyi rendkívüli aszály, illetve az utóbbi időben kedvezőtlen piaci helyzet egyre súlyosabb hatása.

Harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma egy évtized alatt: 2010 és 2020 között 31 százalékkal csökkent az agrárgazdaságok száma Magyarországon az Agrárcenzus 2020 felmérés szerint. A gazdaságok koncentrálódtak ebben az időszakban, továbbá átalakultak például a vetésszerkezetek is - írta a Haszon Agrár. Különösen nagyot – 53 százalékot – esett az állattartók száma a vizsgált időszakban. 

Az elmúlt évtizedben majdnem harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma, a 2022-es és 2023-as szezonok fényében pedig tovább bővülhet a trend - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baja
Az elmúlt évtizedben majdnem harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma, a 2022-es és a 2023-as szezonok fényében pedig tovább bővülhet a trend - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baja

Ezekkel a folyamatokkal is magyarázható, hogy jelenleg a magyar mezőgazdaság belföldi termelési értékének nagyjából a 45 százalékát a gazdaságok egy százaléka állítja elő. Ráadásul úgy tűnik, a koncentrálódás tovább folytatódik. A folyamatot pedig felgyorsíthatta a tavalyi rendkívüli aszály, illetve az utóbbi időben kedvezőtlen piaci helyzet - írták.

Az utóbbi időben jelentősen emelkedtek a termelési költségek, azonban bezuhantak a terményárak. Emiatt - a tavalyival ellentétben - hiába nem tűnik rossznak az idei gabonatermés, most az is sikernek számít, ha nullára ki tudja hozni számos gazda az évet. Ráadásul a legkisebb gazdaságoknak gyakran tárolási problémákkal is szembe kell nézniük, így nem tudnak várni egy jobb ajánlatokra a terménypiacon. A mostani, néhol 40-50 ezer forintos tonnánkénti ár pedig kiábrándító.

Árak, jóslatok és jövőkép a Magyarországon tevékeny agrárgazdaságok számára

Azt az Agrárágazat írta meg, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által jegyzett őszi termésbecslésriport Magyarországon 7,9 tonnás hektáronkénti termésátlag mellett közel 6 millió tonnás kukoricaterméssel kalkulál. Figyelembe véve a várhatóan alacsonyabb takarmányipari és feldolgozói keresletet, az exportnak akár 2–2,5 millió tonna körüli többletet kellene felszívnia. A jelenlegi marginális külpiaci aktivitás mellett ez komoly kihívás lehet, nem beszélve arról, hogy a szállítási költségek töretlen emelkedéséből fakadóan a vevők a kedvezőbb költségszerkezetű tengeri szállításokat részesítik előnyben. Mindezt tetézheti a korábban már említett ukrán export volumene, mely a tengeri szállítások ellehetetlenülése eredményeként újból az unió szárazföldi határátkelőit, átrakó- és logisztikai kapacitásait fogja terhelni, tovább emelve a fuvardíjakat.

A búza esetében a belföldi piaci lehetőségek is erősen korlátozottak. A végleges aratási jelentés szerint 5,6 tonnás átlag mellett 5,5 millió tonna körüli búzát takarítottak be a gazdák, mely a tavalyi eredményeket jelentősen túlszárnyalva, tekintélyes árualapot jelent. A minőséggel kapcsolatos várakozásokkal szemben az idei évben a teljes volument tekintve a takarmánybúza aránya magasabb lehet. A kereslet alacsony mértéke, néhol teljes hiánya azonban komoly fejtörést okoz. A kialakult alacsony árszintek nem csupán a bőséges kínálatra, hanem az inflációs folyamatokra és a konjunktúra lassulására egyaránt reflektálnak, így egyelőre nem látszik éles fordulat a piaci keresletben - fogalmaztak.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás