Hirdetés
Milyen élet van a gabonatermesztésen túl?
Az energiaárak nagy mértékű növekedése következtében kiemelkedően drága a műtrágya, az energia és a gáz. Mindeközben pedig Magyarországon és Kelet-Európa egy részében a felvásárlási árak nagyot zuhantak. A gabonatermelés és az olajosmag termelés veszteségessé vált. Megoldásként új értékesítési modellek bevezetését, a zöldség és a gyümölcs termesztésének erősítését és a termelési struktúra átalakítását is javasolták a szakértők.
Egyesek úgy gondolják, hogy nagy bajban van a magyar mezőgazdaság. A megújulásban és a sokszínűségben látják a megoldást. Ezekről is szó volt a Spirit FM "Több-Kevesebb" című műsorában.

Bajok és feladatok
“A magyar mezőgazdaság nagyon komoly gondban és bajban van” - jelentette ki Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárhelyettese a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. A szakértő az OMÉK részleteiről, a robotikáról, a mesterséges intelligenciáról és a precíziós gazdálkodásról is beszélt.
Az energiaár robbanás következtében borzalmasan drága a műtrágya, az energia, a gáz. Mindeközben pedig Magyarországon és Kelet-Európa egy részében a felvásárlási árak zuhantak és olyasminek vagyunk tanúi, amilyet utoljára a rendszerváltás környékén láttunk: a gabonatermelés és az olajosmag termelés Magyarországon veszteségessé vált. “Ez egy nagyon-nagyon súlyos probléma” - hangsúlyozta a főtitkárhelyettes. Az 5,5 millió hektár művelhető terület nagy részén ezeket termelik, ezért nem cserélhető le a vetésszerkezet. Évekre előre kell tervezni a növénytermesztést, ami megnehezíti a gazdák dolgát.
Az új modelleké a jövő?
Egészen új értékesítési modellekkel kellene próbálkozni a mezőgazdaságban, illetve érdemes a termelési struktúrát is újradiverzifikálni, árulta el Matus Dóra, a Birsbirtok tulajdonosa. “Azért ennél jóval színesebb volt Magyarország és a magyar termelési struktúra”, fogalmazott. Az Alföld az ország konyhakertje volt egykor, tette hozzá. Szerinte újra teret kellene adni a kertészeti kultúrának, a zöldség-gyümölcs termesztésnek. A kisebb területeken sokkal rentábilisabb mód is van a gabonatermelésnél, véli Matus Dóra.
Kiderült, hogy a növényvédelmi kezeléseiket és az öntözést, a különböző beavatkozásaikat elemzések mentén működtetik. Vagyis 15 perces frissítéssel jönnek adatok a mobiljaikra, azok alapján hoznak döntéseket - akár otthonról.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés