A rendkívül érzékeny vizsgálati módszerek lehetővé teszik a méz eredetiségének vizsgálatát, és segítenek a gyanús mézminták azonosításában. Az illetékes bűnüldöző hatóságok nyomon követhetik és felderíthetik a méz hozzáadott cukorsziruppal történő csalárd hamisítását. A hamisításhoz használt, kukoricából készült cukorszirupokat felváltották a többnyire rizsből, búzából vagy cukorrépából készült szirupok.

A napokban közzétették a cukorral szennyezett mézzel kapcsolatos, „A kaptárakból” elnevezésű, az egész EU-ra kiterjedő összehangolt akció eredményeit. Tizenhat uniós tagállam, valamint Svájc és Norvégia indított tesztelési kampányt. Összesen 320 – 20 országból importált – mézszállítmányból vettek szúrópróbaszerűen mintát 2021 novembere és 2022 februárja között.

Az összehangolt fellépés magában foglalta a nyomonkövethetőségi információk gyűjtését, majd a behozatal, a feldolgozás, a keverés és a csomagolás helyén végzett vizsgálatokat is
Az összehangolt fellépés magában foglalta a nyomonkövethetőségi információk gyűjtését, majd a behozatal, a feldolgozás, a keverés és a csomagolás helyén végzett vizsgálatokat is (Fotó: Pixabay)

A mézszállítmányok közel fele bizonyult hamisítottnak

E szállítmányokból mintákat küldtek a KKK-nak elemzésre, amely megállapította, hogy 147 minta (46%) esetében felmerült a hamisított, azaz az uniós mézirányelv általános rendelkezésének meg nem felelő minták gyanúja. Ez előírja, hogy „...a mézhez nem adható semmilyen élelmiszer-összetevő, beleértve az élelmiszer-adalékanyagokat is, és a mézen kívül semmilyen más adalékanyagot sem szabad hozzáadni”.

A jelenlegi analitikai módszerek azonban nemzetközi szinten még nem elég fejlettek, és egy egyszerű vizsgálat nem elegendő a hamisítás kimutatására. A gyanú megfelelő nyomon követése szükséges.

Koordinált fellépés

Ezért az összehangolt fellépés magában foglalta a nyomonkövethetőségi információk gyűjtését, majd a behozatal, a feldolgozás, a keverés és a csomagolás helyén végzett vizsgálatokat is.

Az eredményeket az EU koordinált fellépése a mézágazatban folytatott egyes csalárd gyakorlatok megakadályozására (EU Coordinated action to deter certain fraudulent practices in the honey sector) című jelentésben tették közzé.

Az importált méz ellenőrzésére irányuló összehangolt uniós fellépésben részt vevő országok: Belgium, Bulgária, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Lengyelország, Románia, Spanyolország, Svédország, valamint Svájc és Norvégia.

Jobb felderítési képesség

A KKK új, fejlett vizsgálati módszereket alkalmazott. A korábbi vizsgálatokban különböző módszereket alkalmaztak a kukoricakeményítőből vagy cukornádból készült cukorszirupok megfelelő érzékenységgel történő kimutatására, de ez kevésbé volt hatékony a mézet utánzó más típusú szirupok kimutatásában.

A tanulmány szerint az ilyen, kukoricából készült cukorszirupokat ma már ritkán használják a méz „meghosszabbítására”. Ezeket felváltották a többnyire rizsből, búzából vagy cukorrépából készült szirupok.

Javított, harmonizált és általánosan elfogadott analitikai módszerekre van szükség ahhoz, hogy a hatósági ellenőrző laboratóriumok képesek legyenek a cukorszirupokkal hamisított méz kimutatására. A KKK dolgozik e módszerek továbbfejlesztésén.

Vonzó csalási lehetőségek

A valódi méz és a cukorszirupok közötti jelentős árkülönbség magyarázza, hogy a mézzel kapcsolatos csalás miért rendkívül jövedelmező. A számok önmagukért beszélnek: az importált méz átlagos uniós egységértéke 2021-ben 2,32 EUR/kg volt, míg a rizsből készült cukorszirupok körülbelül 0,40-0,60 EUR/kg áron kaphatók.

Ráadásul a méz szirupokkal való kiegészítésének nehéz felderíthetősége még vonzóbbá teszi a mézágazatot a csalók számára.

Bár a mézhamisítás nem jelent közvetlen veszélyt a közegészségügyre, a tisztességes méztermelők és a fogyasztók számára egyaránt tisztességtelen gyakorlat marad.

Háttérinformációk

Az akciót az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Főigazgatósága (DG SANTE) kezdeményezte és koordinálta, és az EU élelmiszeripari csalás elleni hálózatának tagjai hajtották végre, akik technikai segítséget kaptak a Közös Kutatóközpont (JRC) és vizsgálati támogatást az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) részéről.

A jelenleg felülvizsgálat alatt álló uniós mézirányelv olyan rendelkezéseket fog tartalmazni, amelyek még jobban védik a fogyasztók és a tisztességes termelők érdekeit azáltal, hogy előírják a méz földrajzi eredetének részletes címkézését.

(Forrás: joint-research-centre.ec.europa.eu)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás