A VulcanAgro Kft. több mint 5 éve azzal a céllal alakult, hogy termékei a talajok javításán keresztül – legyen az kémiai vagy biológiai – táplálják a növényeket. Nagyon sok tapasztalatot gyűjtöttünk, amiből mindenki profitálhat. Mutatunk néhány tanácsot, amiből lehet választani.

A talajok kémhatásának javítása

A hazai talajok kémhatása sok esetben savanyú, de egyre nagyobb kiterjedésűek a lúgos vagy sós területek. A probléma mindhárom esetben hasonló: száraz időszakban a talajból nehezen tud a növény tiszta vízhez jutni. Ezért fontos, hogy a talajokat még ha más és más módon is, de javítsuk.

A savanyú talajokat talán a legegyszerűbb lemeszezni és a benne levő savak egy részét lekötni. A lúgos-meszes talajokon a lehető legsavanyítóbb műtrágyákat kellene használni és nagy mennyiségű ként is kijuttatni.

A granulált meszet vagy gipszet még fiatal állományba is kijuttathatjuk - Fotó: Pixabay

Ennél viszont sokkal bonyolultabb a szikes-sós talajok javítása. Az ilyen helyeken sokkal több ismeret szükséges a talajról, ami alapján el lehet dönteni, hogy gipszezés, meszezés vagy a talaj savazása fog eredményt hozni.

Savanyú homokos talaj, ahol nincs meszezés és szervesanyag pótlás.
Kisvárda, 2021. 06. 22.
Savanyú, homokos talaj, amelyen folyamatos a meszezés és vinasz–melasz alapú az NPK-pótlás.
Kisvárda, 2021. 06. 22.

A talajok biológiai javítása

Az intenzív gazdálkodás a legnagyobb kárt a talajok szervesanyagkészletében és biológiai aktivitásában okozta. Ahhoz, hogy több évtized múlva is érdemes legyen még öntözés nélküli szántóföldi termeléssel foglalkozni, a talajokba életet kell vinni. Mindenki tapasztalja, hogy a támogatási rendszerek a talajok takarásáról, folyamatos növényi jelenlétről és a talajbiológia magasabb szintre emeléséről szólnak.

A VulcanAgro Kft. is ezért fejleszti azokat a magas cukor- és szervesanyag-alapú termékeit (NPK, Hibrid, stb.), amelyek nemcsak a növényt, de a talajban lévő életet is szaporítják, kondicionálják. A föld nem egy támasztóközeg. A növény szimbiózisban élne a gyökér körüli mikroorganizmusokkal. Ezek a parányi lények segítenék a szárak bomlását, a nitrogén kötését a levegőből, vagy a létfontosságú tápanyagok feltárását. Egy növekvő szervesanyag-tartalmú és biológiailag aktív talajon nemcsak sokkal kevesebb műtrágya kell, de stresszhelyzetben (pl. amit egy hosszabb száraz időszak okoz) biztonságosabban lehet termelni.

Folyékony NPK kijuttatása - Fotó: Pixabay

Tápanyagpótlás

Súlyos következményei lettek az elmúlt évtizedben kialakult nitrogéntúlsúlyos tápanyagpótlásnak. Felborult az a szabály, hogy a kiadott inputanyag mennyisége ne lépje át az 50–60%-ot. Elmaradt a kálium, a kén pótlása, állandósult a növények cink- és magnéziumhiánya. Ezért vissza kell térni az alapokhoz. Csökkenteni kell a felhasznált nitrogénmennyiségen, de emelni kell a többi tápanyag mennyiségén. Az egyre szárazabb talajokból nehezen jutnak a növények káliumhoz és magnéziumhoz, ezért ezeket a tápanyagokat akár lombon keresztül is pótolni kell. Az olyan mikroelemekből, mint a cink (ami sok talajból gyakorlatilag elfogyott), már kevés egy lombtrágyában levő mennyiség. Itt nagyobb dózissal a talaj cinkkészletét kell feltölteni, akár több évre is. Számos lúgos, meszes vagy mangán-, rézhiányos területen pedig több figyelmet kell fordítani egy-egy levélanalízisre. Pontosabb értéket kapunk a növényben zajló folyamatokról és szakmai segítséget kaphatunk az ezzel foglalkozó cégektől.

Fotó: Shutterstock

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

(x)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás