Az elmúlt egy-két évtized felgyorsult klímaváltozása, illetve a nagy időjárási extremitások miatt változtatásra van szükség a talajművelésben, mert a vízre még jobban oda kell figyelni. A nagyon intenzív talajművelést újra kell gondolni, mivel ezáltal plusz szén-dioxid kerül a levegőbe. A termesztéstechnológiára és a talajmunkára történő odafigyelésével viszont szenet tudunk megkötni a talajban.

Fontos a jó tarlómenedzsment, mert ez már eldönti a következő lépéseket, mivel a talajművelés már a kombájn mögött kezdődik. A tarlóhántást illetve későbbiekben a tarlóápolást olyan minőségben szükséges elvégezni, hogy az utána következő magágy előkészítése és a vetés jól hozzáilleszhető legyen. A nagyobb mennyiségű szármaradvány esetén a hagyományos tárcsás csoroszlyás vetőgépek helyett a HORSCH Sprinter Duett csoroszlyás vetőgépe az extrém körülmények között is jó vetésminőséget garantál a talajfelszín fedettsége mellett. Fontos eldönteni, hogy mekkora tarlót hagyunk és azt milyen eszközzel műveljük. Itt fontos a megfelelő technológia kiválasztása. A fokozatosság elve itt is működik, a száraz talajon ne kezdjük a művelést mélyen, így kevésbé romlik a talajszerkezet.

Mi történik akkor, ha egy kiszáradt, keményebb talajt megerőszakolunk, és túl rögösre művelünk?

Általában sekélyen elkezdjük tovább művelni, ha egy menet nem elég akkor adunk neki még egyet és a felszínt elporosítjuk. Azonban amikor felrögeljük a talajt akkor a felszín alatt is óriási légüres rétegeket állítunk elő, ezekbe a növények gyökerei nem fognak belenőni, ezen felül a nagy aggregátumok között a finom morzsa lekerül a művelési réteg aljára és itt majd betömörödik. Nagyon sok energiával csináltunk valamit, ami nem jó!

A kapás növények elé végzett talajművelésnél egy menetben elvégezhető a takarónövények vetése és a depó műtrágyázás is. Az ősszel elvetett takarónövények már nedvességcsapdaként tudnak működni a talaj kiszárítása helyett. A tapasztalat azt mutatja, hogy a takarónövények alatt a talaj nedvesebb tavasszal, így sokszor később lehet bele vetni, mint oda, ahol nincs takarónövény. Ezért fontos a takarónövény terminálásának időben való elvégzése.

Az átállás nem fog egyik napról a másikra menni, de a talajkímélő megoldásokkal csökkenthető a talaj degradációja és a talajegészség is hosszabb távon helyre tud állni. Ha egészségesebb talajunk lesz, akkor egészségesebb növényeket is tudunk majd termeszteni! A technológia a kezünkben van, azonban a változás rajtunk is múlik.

Jöjjön el a Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény-Állat-Gazda konferenciájára, ahol részletesen fogunk beszélni erről a témáról!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás