Hirdetés
Terjeszkedik, ezért is mihamarabb fel kell mérni a medvepopuláció helyzetét a környezetvédelmi miniszter szerint
Romániában 2015–2016-hoz képest csaknem megduplázódott azoknak a megyéknek a száma, ahonnan medvekárokat vagy éppen medvetámadásokat jelentettek – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter egy vitán, amelyet a képviselőház környezetvédelmi és ökológiai egyensúlyért felelős bizottsága szervezett. Tánczos reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy 6 hosszú év szünet után 2022-ben végre ismét megvalósul a medvepopuláció felmérése.
Arról is beszámolt, hogy a medvepopuláció terjeszkedik, a nagyragadozók újabb és újabb területeken bukkannak fel. Míg 2016-ban az ország 8 megyéjében jelentettek gondot, idénre már további hét megyéből jeleznek medve okozta károkat és -támadásokat - írta az Agerpres anyagát felhasználva a Maszol.

Beilleszkedési gondok és állományfelmérés
Beszélt a medvék elköltöztetésének gyakorlatáról is, ami „rendkívül problémás”, és sokszor nem támogatják a szakemberek. Az elköltöztetett példányok ugyanis az új környezetükben is ugyanazokat a szokásokat követik, mint a régiben. Például, ha megszokták, hogy bejárnak a településekre és a szemétgyűjtőkből esznek, akkor az új területen is jellemzően megkeresik a falvakat, városokat, hogy a könnyen megszerezhető táplálékhoz jussanak. Több esetben megtörtént, hogy az elköltöztetett medve agresszívvá vált, és végül mégiscsak ki kellett lőni – magyarázta a miniszter.
Tánczos Barna az országos helyreállítás terv (PNRR) környezetvédelmi prioritásairól szóló vitán vett részt, amelyet a román képviselőház környezetvédelmi és ökológiai egyensúlyért felelős szakbizottsága szervezett. A szakminiszter korábban a Maszolnak adott interjújában részletezte azt, miképen zajlik és milyen stádiumban található a romániai medvepopuláció felmérése.
Összeáll a medvepopuláció mérését végző szakmai csapat
Azt, hogy pontosan hány barnamedve él Romániában, uniós támogatású projekt révén állapítják meg. A pályázat megvalósítása a megfelelő ütemben zajlik - mondta el Tánczos Barna. „Már beszerezték a laboratóriumi felszerelést, ahol a genetikai vizsgálatokat elvégzik, beszerezték azokat az eszközöket, amelyekkel a genetikai mintákat kell gyűjteni a természetből. Elkezdődött az önkéntesek toborzása, erdészeti igazgatóságokkal, erdészekkel, önkéntesekkel készül a csapatok felállítása. Ezt egy brassói kutatóintézet végzi, ott van a laboratórium felszerelve, és úgy látom, néhány hónapon belül lehet indítani a mintabegyűjtést. Ezt egyébként semmiképpen sem lehetett addig, amíg a medvék nem hagyják el a téli szálláshelyüket” – magyarázta a környezetvédelmi miniszter.

Elmondta még, ezzel párhuzamosan létezik egy másik kiírásuk is, amely egy még 2022-ben lezáruló populációbecslés, amire kiírták a közbeszerzést. „Bízom abban, hogy 2022 őszére már lesz egy előzetes tanulmányunk, majd jövőre befejezzük a genetikai állományon alapuló, nagymértékű medvepopuláció-becslést is” – közölte Tánczos Barna.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés