A Polnovakia Agrar, S.R.O.-t 2003-ban alapították, és jelenleg Szlovákia-szerte több, sertéstenyésztésre, növénytermesztésre, tojástermelésre és takarmányozásra szakosodott termelési egységből áll. Amióta a cirok 2018-ban bekerült a vetésforgóba, a ciroktermesztés a Polnovakia Agrar, S.R.O. fontos részévé vált. A két fő oka ennek a magas aszálytűrő képesség, valamint a takarmánytermelésbe való integrálhatóság volt. A részletekről Jakub Peter gazda beszélt.

Jelenleg az évi 150 000 hízósertéssel a gazdaság fő pillére a sertéstenyésztés, amely emellett éves szinten 20 millió tojást termel és 7500 hektáron gazdálkodik. A Polnovakia Agrar, S.R.O. jelenleg mintegy 210 embert foglalkoztat. A gazdaság 2018 óta fokozatosan bevezette a cirkot a vetésforgóba - írta a Sorghum ID.

Eredményes a cirok termesztése Szlovákiában
Eredményes a cirok termesztése Szlovákiában

Miért döntöttek úgy, hogy a szemescirkot veszik fel a vetésforgóba?

Peter Jakub – Olyan növényt kerestünk, amely megfelel az alábbi két fő kritériumnak: magas az aszálytűrő képessége, valamint integrálható a takarmánytermelésünkbe. A vetésforgót is ki akartuk terjeszteni, illetőleg diverzifikálni akartuk a termesztett növénykultúrákat. A cirok ráadásul számos egyéb előnyös tulajdonsággal is dicsekedhet: a többi gabonaféléhez képest magasabb a fehérje-, illetve alacsonyabb a toxintartalma. Ellenállóbb a kártevőkkel és betegségekkel szemben, valamint alacsonyabb a termelési és szárítási költsége. A ciroktermesztés azt is lehetővé teszi számunkra, hogy a munkákat az egész évre lebontva osszuk el; a napraforgóhoz vagy más gabonafélékhez képest később vetjük, és korábban takarítjuk be a termést.

Adatok a szlovákiai cég termeléséből
Adatok a szlovákiai cég termeléséből

A várható eredményeket illetően az elején persze csak találgatni tudtunk, hiszen a környezetünkben senki sem tudta elmagyarázni a cirok előnyeit és hátrányait - fogalmazott.

„A cirok ma már a gazdaságunk kulcsfontosságú növénye: a 2018-as 10 hektárról 2020-ra 600 hektárra nőtt a termőterülete nálunk.”

Hogyan dolgoznak ma a cirokkal?

A Concep® III[1] kezelt fajtára esett a választásunk, és területünk nagy részét szemescirokkal vetjük be. Körülbelül 275 000 szem/ha vetési sűrűséget alkalmazunk, 30 centiméteres sortávolsággal, de fokozatosan a 45 centiméter felé mozdultunk el.

Szlovákiában május első felében vetjük és általában szeptemberben takarítjuk be a cirkot. A betakarított termény többnyire száraz cirok, csapadékos években pedig 18-19%-os nedvességtartalomra szárítjuk. Az átlagtermés a gazdaságok és a körülmények függvényében változik, de általában hektáronként 6-8 tonnát tudunk betakarítani, a legjobb terméseredményeink pedig elérik a hektáronkénti 9,5 tonnát 14%-os nedvességtartalom mellett. Évente összesen 3000-4000 tonna cirkot termesztünk, és ezt a mennyiséget tejes egészében a saját takarmánygyártásunkban használjuk fel.

Jól illeszkedik a gazdálkodásba a növény a Polnovakia Agrar cégnél
Jól illeszkedik a gazdálkodásba a növény a Polnovakia Agrar cégnél

Ma már a cirok gazdaságunk kulcsfontosságú növénye: a termőterület a 2018-as 10 hektárról 2019-re 200 hektárra nőtt, és a termelés 2020-ban 600 hektáron stabilizálódott.

Hogyan hasznosítják a cirkot a sertéstenyésztésben?

A cirkot a kocák (körülbelül 3%-os mennyiségben) és a hízósertések (15-20%-os bekeverési arányban) takarmánykeverékeiben használjuk. A cirok felhasználását és a bekeverési arányokat takarmányozási szakembereink dolgozzák ki, akik az alapanyag minőségének és mennyiségének, illetve az állomány szükségletei függvényében alakítják ki a receptúrákat.

Hogyan látja a cirok jövőjét Szlovákiában?

Úgy gondolom, hogy Szlovákiában a cirok ígéretes jövő elé néz. Az országot idén sújtó súlyos aszály és a vetésforgóra vonatkozó új uniós előírások valószínűleg a cirok termesztésének növekedése irányába mutatnak. A cirokról szóló kommunikáció terén azonban még mindig sok a javítanivaló. Kevés gazdálkodó jut hozzá világos és gyakorlatias információhoz erről a gabonaféléről, és engem is többször felkértek már, hogy beszéljek róla. Ezenkívül a piacot is fejleszteni kell, hogy jobb értékesítési lehetőségeket kínáljon a gazdáknak.

[1] A Concep® III egy olyan kezelés, amelyet szemes és takarmánycirokra használnak a vetőmagok herbicidek okozta károsodástól való védelmére.

https://www.youtube.com/watch?v=2aU-oapa-6M

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás