Szeptember közepe óta száraz, meleg és hűvös, csapadékos időszakok váltakoznak, így a nyári kapás növények betakarítási munkáival és a még érésben levő gyümölcsök szüretével is haladni lehetett, ugyanakkor az ország jelentős részén kellő mennyiségű csapadék hullott a repce fejlődéséhez és az őszi kalászosok vetéséhez is.

Az október eleji hétre is a változékonyság volt a jellemző. Országszerte esős volt az idő, majd a hétvégén száraz, napos napok következtek, és utána kezdődött ismét csapadékosabb periódus. A Dunántúlon és a Duna-Tisza közének jelentős részén 10-40 mm közötti mennyiség esett, míg az ország keleti, északkeleti harmadán alig 1-2 mm hullott.

Az esők következtében sárossá vált a talajok felszín közeli része az ország nyugati-délnyugati kétharmadán
Az esők következtében sárossá vált a talajok felszín közeli része az ország nyugati-délnyugati kétharmadán (Fotó: Pixabay)

Negatív eltérés az ország túlnyomó részén

Így a csapadékösszeg tíz nap átlagában az ország nyugati kétharmadán többnyire 20 és 50 mm között alakult, míg keleten, északkeleten néhol 5 mm sem esett – ad helyzetjelentést a magyarmezogazdasag.hu cikke.

A 30 napos csapadékösszeg sokéves átlagtól vett eltérése azonban az esős időszakok ellenére is az ország túlnyomó részén negatív eltérést mutat, csak kisebb foltokban hullott az ilyenkor szokásosnál nagyobb mennyiség.

Az esők következtében sárossá vált a talajok felszín közeli része az ország nyugati-délnyugati kétharmadán.

A nedvességtartalom a 40 százalékot sem éri el

A középső és mélyebb talajrétegek ugyanakkor továbbra is meglehetősen szárazak, különösen az Alföld keleti és északi tájain, ahol a felső fél méteres talajréteg nedvességtartalma a növények számára hasznosítgató mennyiség 40 százalékát sem éri el. Ennél is szárazabb a fél méternél mélyebb talajréteg, amelynek őszi-téli feltöltődése csak most kezdődik, és egyelőre csaknem országszerte 30 százalék alatt alakul a hasznos víztartalma.

A gyengén felhős vagy derült reggeleken 5 fok körüli minimum értékek voltak jellemzők az értékelt időszakban, és napközben is csak 15-20 fok közé melegedett a levegő. Igaz,  örülhettünk késő nyári hőmérsékleteknek is, amikor napközben 25 fok köré emelkedett a hőmérséklet, és a reggelek is pár fokkal enyhébben alakultak. Az, hogy egy-két nap elteltével lehűlt az idő, főként a maximum értékekben volt tapasztalható.

Nagy különbségek a terméshozamban

A napraforgó betakarítása lassan véget ér, és a kukorica betakarításával is jól haladnak.

Nagy különbségek alakultak ki a terméshozamban attól függően, hogy mennyi csapadékot kapott az adott terület a nyár folyamán, de zömében átlag alatti értékek várhatók mindkét növény esetén, főleg a dél-alföldi területeken súlyos a probléma. A repceállományok állapotában szintén nagy különbségek figyelhetők meg, de itt nem annyira a tábla területi elhelyezkedése, inkább a vetés ideje okozza az eltéréseket. Az őszi kalászosok vetése is elkezdődött már, a csírázáshoz, keléshez, illetve a még vetés előtt álló búza talaj- előkészítő munkáihoz egyaránt jól jött az esős idő.

A folytatásban változékony, de meglehetősen hideg időre van kilátás.

A Dunántúl nyugati, délnyugati tájain várható még további eső, majd a déli, délnyugati országrészben öntözi a talajokat újabb 1-5 mm csapadék. Október második hetében szombaton száraz idő ígérkezik, majd vasárnap a Tiszántúlon valószínű szintén 1-5 mm. Kedden és szerdán ismét többfelé lehet esőkre, záporokra számítani egy nyugat felől érkező frontrendszerhez kötődően.

Tovább hűl az idő

A talajok az északkeleti országrész kivételével tovább nedvesednek, a csapadéknak köszönhetően a Dunántúlon a középső és mélyebb rétegekbe is jut a nedvességből.

Tovább hűl az idő. A hónap közepén a naposabb északi területeken kevéssel még 15 fok fölé melegszik a levegő, utána viszont a legmelegebb órákban is csak 10-15 fok között alakul a hőmérséklet, a reggeli minimumok pedig 5 fok körül alakulnak, de a fagyzugos tájakon gyenge fagyok is várhatók. Melegedésre egyelőre nincs kilátás.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás