Hirdetés
Variációk egy témára: a szójaliszt alternatívái – rovarliszt
A szójaliszt (SBM) számos állatfaj számára kiváló fehérjeforrás, és jelenleg a sertések, baromfik és tejelő szarvasmarhák összetett takarmányának leggyakoribb fehérjeösszetevője. Mivel azonban az SBM ára ingadozik és nagyon magas lehet, a gazdák aktívan vizsgálják azokat az összetevőket, amelyek teljes vagy részleges helyettesítésére szolgálhatnak.
Az öt legígéretesebb szójaliszt-alternatívát a fehérjeprofil, a rendelkezésre állás, a fenntarthatóság és még sok más szempont alapján vizsgálták, mérték össze a szakértők.

„Körforgásos gazdaságú” takarmány: a rovarliszt
A rovarliszt egyre növekvő alternatívája más takarmányfehérje-forrásoknak, például az SBM-nek. Tápláló, gazdaságos és helyben előállítható. A rovarliszt akár 80%-ban is tartalmazhat fehérjét, valamint zsírsavakat és antimikrobiális peptideket. Különösen a fekete katona légylisztnek sokkal magasabb a lipid- és kalciumtartalma, mint az SBM-nek. A rovarfehérje különösen alkalmas egyes állatfajták, például egyes halak és baromfik takarmányozására, mivel a rovarok természetes táplálékforrást jelentenek vadon élő társaik számára.
Mivel a rovarok élelmiszer-hulladékot fogyasztanak, ez a fehérje-összetevő rendkívül fenntartható, ezért a rovarlisztet „körforgásos gazdaságú” takarmányként ismerik. Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában és azon kívül is egyre nagyobb mértékben termelnek rovarlisztet különböző állattenyésztési ágazatok számára, de időbe telik, amíg a kapacitás jelentősen megnő.
Feldolgozott állati fehérjék – feloldott tilalom
2021 júliusától várható volt, hogy az Európai Bizottság megállapítja: nem jelent egészségügyi kockázatot a sertésekből és rovarokból származó feldolgozott állati fehérjék (PAP) baromfival való etetésének engedélyezése, feloldva ezzel egy hosszú ideje fennálló tilalmat.
A rovarok etetése
Ami maguknak a rovaroknak az etetését illeti, csak bizonyos állati termékek etetése engedélyezett. Az agy- és idegrendszeri anyagok felhasználása például tilos Európában és a világ más részein, hogy megelőzzék a zoonózisos betegségek lehetséges átvitelét.
Az EU-s székhelyű International Platform of Insects for Food and Feed szerint ugyanakkor 2021 közepétől a takarmányozásra termelt rovarok takarmányozására növényi alapanyagokat, de tejet, tojást, tej- vagy tojástermékeket, mézet, valamint nem kérődző állatokból származó kiolvasztott zsírt vagy vérkészítményeket is lehet etetni.
Bár a rovarlisztben hatalmas potenciál rejlik, a szakértők szerint további tanulmányokra van szükség annak megállapításához, hogy fenntarthatóan jövedelmező-e a termelése. Ezenkívül a rovarliszt mint takarmány-összetevő nagyobb népszerűsítésére van szükség a fogyasztók érdeklődésének és elfogadottságának növeléséhez.
Az öt legfontosabb szójaliszt-alternatíva
A www.pigprogress.net cikksorozata egyenként értékeli a különböző alternatívákat. Ezek:
1. Repcemagliszt
2. Hüvelyesek
3. Rovarliszt
4. Sörhulladék
5. Egysejtű fehérje
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés