Hirdetés
Veszélyben a magyar akácméz a hideg március miatt
A hónap utolsó előtti hétvégéjének hűvös időjárása miatt elképzelhető, hogy ugyan május elején virágosak lesznek az akácfák, ám a méhek kevés nektárt találnak majd rajtuk. Ez komoly gondot okozhat a dél-alföldi térség méhészeinek, a tavalyi év után, amikor az elmúlt évtizedek méztermelő szempontból egyik legrosszabb szezonját szenvedték el. 2020-ban nagyon alacsony volt az akáchozam. Szerencsés volt az a gazdaság, amely a korábbi évek átlaghozamának akár az 5-10 százalékát el tudta érni.
Az Agrárszektor számolt be róla, hogy nagyon gyengén sikerült a hordás a hárs virágzásának idején is. Hasonlóan nehéz években a napraforgó volt az a kultúra, ami megmentette a szezont. Tavaly a méhészetek szempontjából ennek a növénynek a virágzása is rosszul alakult, mert a virágzások idején minden alkalommal esős, hűvös idő volt. Amikor pedig éppen semmi sem virágzott, akkor hét ágra sütött a nap és teljes volt a szélcsend is - írták.

A március 20. szombat hajnalán tapasztalt erősebb lehűlés a korai akácosokat már erősen károsíthatta. Amikor a sárgabarackon az első virágok megjelennek, akkor pattan meg az akácokon a rügy - osztotta meg közel 40 éves megfigyeléseit a portállal Nagyernyei Attila, a Tolna megyei Szálka település méhésze. A szakember arról is beszélt, hogy a legnagyobb kárt talán az okozhatja, ha a virág a rügypattanás pillanatában fagy meg. Ennek a következménye becsapja a méheket, és becsaphatja a méhészeket is. Ezután még gyönyörű virágos lehet a fa május elején, csak éppen a szirmok között nem lesz semennyi nektár.
Hogyan ellenőrizhető a rügypattanáskori fagyás?
Amikor még nem pattannak ki teljesen a rügyek, tehát még „babos” a virág-, egy karnyi vastag fát szoktunk megrázni. Amennyiben a szirmok ilyenkor keményen tartják magukat, akkor rendben lesz a növény és a nektár is. Ha viszont hullanak a szirmok, nem lesz jó mézhozam - mondta a méhész.
A dél-baranyai és az alföldi akácok általában mintegy 7-10 nappal korábban virágoznak, mint az észak-magyarországiak. Így az ország más tájain még akár nagyobb mennyiségben is lehet magyar akácméz. A déli régióban a több 10 éves fák és a magasabb helyeken lévő egyedek könnyebben átvészelhették a március második felében érkezett hideghullámot a többi növénynél. Sokszor előfordul, hogy virágzás idején jól látható az akácerdőkben, hogy milyen magasságig pusztított a fagy. Az alsó ágak között szinte látni lehet a döngicsélő rovarokat, néhány méter magasságban viszont szemet gyönyörködtető a habos akácvirágzás.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés