Hirdetés
Vitaminhiány: szerencsétlenség közeleg a sertéstartó telepeken
A piacok változásával, a kialakult új helyzetekben a disznók ideális étrendje is változik. Ami ebben az évben optimális, a következő évben szükség lehet rá. Mindig bölcs dolog folytatni az értékelést – mondja Dr. Casey Bradley, a sertéstáplálási technológiák szakértője, amikor újszülött malacokban vitaminhiányt észlelt.
Ha valami pozitívum is származik 2020-ból vagy a Covid-járványból – mondja Bradley a pigprogress.net oldalon megjelent írásában–, akkor az az egyre több felszínre jutó bizonyíték arra, hogy mennyire fontos a megfelelő vitaminbevitel – különösen a D – az egészségmegőrzés és a betegség elleni küzdelem szempontjából.

Sántaság és vitaminhiány
A táplálkozásszakértő számos beszélgetése, amelyet a közelmúltban folytatott, terelődött át a sántaságokkal és esetleges vitaminhiányokkal kapcsolatos problémák elemzésére, akár a takarmányozás kérdésköréből kerültek elő példák, akár az állatok boncolásának tanulságait értékelték.
Vajon miért irányul van olyan sok kutatás a vitaminhiányra az utóbbi időben? Először is, a Kínából vagy más fertőzött területekről származó takarmány-alapanyagokból az USA-ba érkező afrikai sertéspestis-fenyegetés mérséklésére irányuló stratégiában sok gyártó karantén alá helyezi vagy 30-60 napig tartja vitamin-előkeverékét.
A sertéshús-termelők átértékelik a költségeket
Továbbá, amikor az A-vitamin 2019 végén és 2020 elején ennyire volatilisnak bizonyult, sok termelő a költségek megtakarítása érdekében átértékelte a túlzott mennyiségét. Mindeközben könnyű megfeledkezni arról, hogy a zsírban oldódó vitaminok mennyire sérülékenyek. Kombinálva ezt azzal a ténnyel, hogy a mikotoxin-szennyezés K-vitamin-hiányhoz vezethet, és könnyen bekövetkezhet a szerencsétlenség.
Táplálkozási szakértőként Dr. Casey Bradley nagyon elkeserítőnek tartja, hogy ritkán értékeljük étrendünkben a mikrotápanyagok szükségletét, vagy az árualapú döntéshozatal miatt sok kutatást szentelünk a további ismeretek megszerzésének. Majd amikor próbákat futtatnak, egyetlen próbára alapozzák a döntéseket, és azt mondják, hogy ez nem javította a vizsgált paramétereket, és nem változtatnak a követelményeiken.
Túltengő mikroelemek
Az teljesen nyilvánvaló, hogy egy betegség kapcsán elvégzett szigorúan ellenőrzött kutatási kísérletek nem ismétlődnek meg, olyan helyzeteket teremtve, amelyekre nincs egyértelmű válasz. A nagyobb kérdés az, hogy mi lenne, ha egy kis biztonsági befektetést hajtanának végre a magasabb tápértékű mikroelemek bevitelében, ez kevesebb betegségkitörést vagy veszteséget eredményezne például a PRRS vagy az influenza szezonális veszteségei miatt.

Mivel egyre nagyobb nyomás nehezedik a szakemberekre, hogy szakítsanak az antibiotikumokkal a szűk árrés jellemezte piacokon, át kell gondolni, mi is az optimális az étrendben.
Mert ami 2 évvel ezelőtt optimális lehetett, holnapra elégtelennek bizonyulhat.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés