Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A legjobb gyakorlatok a szilázs és a TMR optimalizálására
2023.10.14.A mikrobiális aktivitás állandó veszélyt jelent mind a szilázs, mind a teljes vegyes takarmányadag vonatkozásában – TMR – a természetben előforduló baktériumok, élesztőgombák és penészgombák jelenléte miatt. A kockázat nagyobb lehet a meleg évszakokban, amikor a magasabb hőmérséklet és nedvesség kedvező feltételeket biztosít a mikrobák szaporodásához.
Nagy feladat az ileitis sikeres diagnózisának felállítása
2023.10.14.Trükkös betegség a Lawsonia intracellularis által okozott ileitis (más néven proliferatív bélgyulladás), nem egyszerű a diagnosztizálása. A szubklinikai forma gyakran észrevétlen marad, és több kórokozónak is hasonló klinikai megjelenése lehet. A Lawsonia-sorozat második cikke azt tárgyalja, hogy mit tehetnek az állatorvosok a jó klinikai diagnózis felállítása érdekében.
Hat ezret lőnek ki belőle évente hazánkban, mégis terjed az aranysakál
2023.10.13.Az aranysakál jelenlétére felhívó figyelmeztető táblát tettek ki a kutyasétáltatók részére Budapesten, a XVII. kerületi Merzse-mocsár előtti padoknál. Az elmúlt 10 év alatt az aranysakál magyar állománya jelentős mértékben növekedett, az invazív fajokhoz hasonló növekedést mutat. A ragadozó európai terjeszkedése a napjainkban is tart.
A 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai II.
2023.10.12.Herceghalom mellett került sor a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatójára, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel. A rendezvény aktualitását az idén megalkotott „Feltételesség rendelet” adta, amelynek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó szabályok is. A rendezvény részét képezte egy szántóföldi bemutató is.
A 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai
2023.10.12.Herceghalom mellett került sor a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatójára, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel. A rendezvény aktualitását az idén megalkotott „Feltételesség rendelet” adta, amelynek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó szabályok is. A rendezvény részét képezte egy szántóföldi bemutató is.
12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai – a KITE irányt mutat
2023.10.11.Herceghalom határában került megrendezésre a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatója, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel. A rendezvény apropóját az idei évben megalkotott „Feltételesség rendelet” adta, amelynek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó szabályok is.
A rovarok által megemésztett mikroalgák fokozzák a tejelő tehenek immunitását
2023.10.08.A rovarok által megemésztett mikroalgák biomasszája a tejelő tehenek és más, a mezőgazdaságban nevelt állatok funkcionális táplálásának alapjául szolgálhat. Az innovatív technológia többek között az immunválasz javítását ígéri.
Milyen hatást gyakorol a borjak egészségére a lassú felszabadulású tejpótló takarmányozás?
2023.10.08.A lassú felszabadulású tejpótló napi egyszeri etetése kedvező mintázatot mutatott a vérváltozókban, valamint a viselkedési mintákban, ezek nem különböztek a hagyományos napi kétszeri etetéstől. Az Írországban végzett kutatás értékelte a lassan felszabaduló tejpótló tápszer hatását az újszülött borjak egészségére és viselkedésére, hogy megvizsgálja a szállítás során a jólétre gyakorolt lehetséges előnyöket.
Kettős diploma, két USA-félév: elindult az első precíziós mezőgazdasági mérnök képzés Debrecenben
2023.10.02.Hazánkba látogatott a Dél-Dakotai Állami Egyetem nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese és a washingtoni magyar nagykövetség mezőgazdasági és környezetügyi szakdiplomatája. A Debreceni Egyetem teljes mezőgazdasági képzési és kutatási struktúráját megismerték. A 2 felsőoktatási intézmény együttműködésében elsőként indul kettős diplomát adó precíziós mezőgazdasági mérnök alapképzés Debrecenben.
Jelentős javítást jelent az EuroSheep program a magyar juhágazat versenyképességének
2023.10.02.A magyar juhágazat helyzetét javítja az Európai Unió HORIZON2020 programja keretében támogatott EuroSheep projekt. A program három éve alatt számos nemzetközi jó gyakorlatot ismerhettek meg a juhágazat szereplői. A nemzetközi projektben való részvétel és az összegyűjtött jó gyakorlatok bemutatása hatékonyan hozzájárulhat a hazai juhtenyésztés fejlesztéséhez és a versenyképességének javításához.
A traktorvásárlás után a munkagépek jöhetnek az új precíziós pályázatban
2023.10.01.Kiemelkedő forgalmat érhet el 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezt követően azonban visszaesés várhat az ágazatra. Bár a gyártók számos, forradalmian új megoldással várják a gazdálkodókat, a bizonytalan piaci helyzet és a támogatások hiánya miatt a legtöbben kivárnak a beruházásokkal. A NAK és a MEGFOSZ szerint az új pályázati lehetőségek megjelenése visszahozhatja a termelők beruházási kedvét.
Lawsonia intracellularis: a kórokozó, amely komoly kihívást jelent
2023.10.01.A bélfertőzés a globális sertéságazat egyik slegnagyobb problémája, amit gyakran bakteriális kórokozók okoznak. A növendék sertésekben a Lawsonia intracellularis az egyik legfontosabb és legnagyobb kihívást jelentő kórokozó. Egy négyrészes cikksorozat – amely a baktérium ökológiájától és elterjedtségétől az ellene való védekezésig ível – első eleme a mostani írás, a betegség meghatározására és terjedésére fókuszál.
Miért nyugtatja a füst a méheket?
2023.09.30.Az emberiség meglehetősen régen, a tudomány jelenlegi ismeretei szerint már 8-10 ezer éve foglalkozik azzal, hogy begyűjtse a méhek által termelt mézet. A tevékenységet az idők kezdete óta és még ma is füst segítségével a legkönnyebb megtenni. Hogy miért van ez? Füsttel igyekeznek megnyugtatni a rovarokat. Ez pedig két, együttesen jelentkező dologra vezethető vissza.
Videó vette, hogy egyszerre csapott le a farkas és a medve
2023.09.29.Egyszerre támadó medvét és farkast vett videóra egy vadászkamera Alaszkában. A ritka felvételen az látható, amint a két ragadozó egy jávorszarvasra és annak borjára csap le olyan kis eltéréssel, hogy akár összehangolt támadásnak is tűnhet az eset. Az eseményt a Glacier Bay Nemzeti Parkban rögzítették idén nyáron.
Hazánkban is élnek farkasok
2023.09.21.A nagyragadozók közül a farkas hazánkban még mindig ritka, de állománya növekszik, főként az Északi-középhegység erdeiben él. Annak kicsi az esélye, hogy valaki találkozzon vele, hiszen még az erdőt rendszeresen járó emberek is csak alkalmanként, rövid időre veszik észre. A térségben lakók háziállatait viszont védeni kell.
Több fajt poroznak be, mint az összes méhfaj!
2023.09.16.Sokunk nem is sejti, hogy a gardróbban vagy a konyhaszekrényben garázdálkodó, a lepkék egyik alrendjét alkotó molylepkefajok mennyire szerteágazó és meghatározó szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Szerepük szerint a földi élet hálójának a közepén helyezkednek el: a virágok nektárjával és más növényi nedvekkel táplálkozva több fajt poroznak be, mint a házi-, vad- és poszméhek együtt.
Mikroszkóp alatt a mikrobiális sokféleség a baromfiágazati rendszerekben
2023.09.15.A brojlertermelési rendszer típusa jelentősen befolyásolja mind a madarakat, mind a környezetüket, és a különböző tenyésztési rendszerekhez eltérő mikrobiális sokféleség, közösség társul. A North Carolina State University kutatói az állatok növekedésének optimalizálása, a jólét fokozása céljából vizsgálták a brojlertenyésztési rendszerek hatását a gazdaságok mikrobiom-összetételére és környezetükre.
Hirdetés