Hirdetés
A hazai mezőgazdaság fontos kérdéseit járta körül az országos agrárkonferencia Kecskeméten - videóval
Az agrárszektort érintő legfontosabb kérdésekről tartottak országos konferenciát a Bács-Kiskun megyei Kecskeméten. Az esemény célja az volt, hogy a jövő kihívásaira reagálva megmutassa, hogyan tud tovább növekedni a hazánkban kiemelten fontos gazdasági terület. Az Agrárium 2022 konferenciáról Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárának összefoglalóját szemléztük.
Az Agrárium 2022 című esemény célja minden évben, hogy a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújtson a hazai agrárgazdaság résztvevőinek. A rendezvény arra fókuszált, hogy bemutassa és részletesen kifejtse azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják a piaci szereplők tevékenységeit. Ebben a szellemben hívták meg az előadókat is - írta a Hírös.hu.

Három ügyet mindenképpen ki kell emelni, ami előttünk tornyosul. Az egyik az a válságkezelés, amely itt és most Európában a teljes gazdaságot érinti. A másik nagy ügy, amely már agrárspecifikusabb, az a tavalyi évben kiírt, meghirdetett Megújuló vidék, megújuló agrárium nevű program levezénylése, amely sok ezer gazdálkodó számára jelent fejlesztési lehetőséget. Végül az idei évben a harmadik nagy ügy, amely azt gondolom, hogy a következő időszakot is meghatározza mindannyiunk számára, az a közös agrárpolitikai stratégiai tervünknek a brüsszeli elfogadtatása és a felkészülés, intézményi és gazdálkodói oldalról egyaránt – mondta az államtitkár.
Háború, járvány és inputanyagok
A Covid-járvány utóhatásai az agráriumra is kihatottak. Az energiaár-növekedés, és bizonyos szegmensekben az alapanyagbeszerzés nehézségei visszahatottak a termelés költségeire is.
Inputanyag-ellátásban és a világ élelmiszer-ellátásában is komoly szerepe van a két háborúzó félnek, Ukrajnának és Oroszországnak. Ez a két ország éves szinten 100 millió tonnányi árut ad el. A háborús helyzet jelentősen befolyásolja az árszinteket – emelte ki az államtitkár. Ez ráadásul már nem csak az élelmiszeriparra hat majd ki. Éppen ezért a magyar kormány jelenleg figyeli és monitorozza a gabona- és olajosnövény-exportot. Feldman Zsolt hozzátette: az ellátásbiztonságot semmiképpen nem fenyegetheti veszély idehaza. A magyar stratégia a fejlesztés, ez az, ami ebben a nehéz gazdasági helyzetben a jó kiút lehet – mondta.
Hogyan javítsuk a magyar agrárium versenyképességét a jövőben? Az egyik kulcskérdés a fenntarthatóság – említette előadásában Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora. A magyar mezőgazdaság az elmúlt években dinamikus növekedési pályára állt. Az elmúlt 10 évben több mint 1000 milliárd forinttal nőtt a kibocsátásunk – fogalmazott.
A portál az agrárkonferenciával bővebben is foglalkozott Kiemelő című magazinműsorában:
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés