Hirdetés
A magyar agrárjövedelmek adatai mutatják, hogy csökkenő támogatás mellett tizedével nőtt az agrárüzemek árbevétele
Csökkenő támogatás mellett tizedével nőtt 2021-ben az agrárüzemek árbevétele, és a mezőgazdaság jövedelmezősége 12 százalékkal emelkedett. Bár 2022-ben már likviditási válsággal kell megküzdeniük a mezőgazdászoknak, a megelőző évben még csökkenő támogatás mellett tizedével nőtt az agrárüzemek árbevétele, és a mezőgazdaság jövedelmezősége 12 százalékkal emelkedett – olvasható ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Tesztüzemi Információs Rendszerének adataiból.
Az egy hektárra jutó árbevétel 10 százalékos növekedése, a közvetlen támogatások 3 százalékos csökkenése, illetve az anyag jellegű költségek 9 százalékos emelkedése azt jelentette, hogy a mezőgazdaság jövedelmezősége a nettó hozzáadott érték alapján 12 százalékos növekedést ért el 2021-ben. Ezen belül az egyéni gazdaságoké 20 százalékkal nőtt, míg társas vállalkozásoké stagnált - írta a Világgazdaság beszámolója.

Folyamatosan emelkedik az agrárvállalkozások jövedelme
A cikk szerint összességében elmondható, hogy az agrárvállalkozások jövedelme hat éve folyamatosan emelkedik, és 2021-ben újabb rekordot ért el. Az AKI összesen 2125 mintaüzemből gyűjtött adatokat, amelyek 106 ezer gazdaságot reprezentáltak. A mintaként vizsgált gazdaságok által használt átlagos mezőgazdasági terület 47,23 hektár volt, egy-egy gazdaság átlagosan 1,4 főt foglalkoztatott. Országos szinten az árutermelő egyéni gazdaságok az összes nettó hozzáadott érték 62,9 százalékát, a társas vállalkozások pedig a 37,1 százalékát állították elő - közölték.
Az egy hektárra jutó mezőgazdasági bruttó beruházások volumene 18 százalékkal lett magasabb az előző évhez képest. Ez elsősorban az ingatlanfejlesztések 38 százalékos emelkedésével van összefüggésben.
A rekordméretű beruházást a Vidékfejlesztési program (VP) kifizetései fűtötték: a beruházási támogatások az előző évi magas, hektáronként közel 14 ezer forintos szinten maradtak. Az egy hektárra jutó nettó, vagyis az amortizációval és selejtezéssel csökkentett bruttó beruházás 67 százalékkal bővült. A vállalkozások a megtermelt jövedelem tetemes részét ismét visszaforgatták, a saját tőke értéke 14 százalékkal lett magasabb.
A felmért gazdaságok fontos adatai
A felmérésben szereplő egyéni gazdaságoknál a bruttó termelési érték átlagos nagysága 2020-hoz képest 17 százalékkal, 660,35 ezer forintra nőtt hektáronként. Ezen belül az egy hektárra jutó értékesítés nettó árbevétele szintén 17 százalékkal lett több, míg a közvetlen támogatások 2 százalékkal csökkentek.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy az így számított jövedelmeknek kell fedezetet nyújtaniuk az egyéni gazdaságok személyi jövedelmeire is. Amennyiben az egyéni gazdaságok eredményét korrigálják a minimálbérrel, akkor az adózás előtti eredményük 240,65 ezer forintra csökken hektáronként. Az így korrigált jövedelem az előző év azonos mutatójához képest 30 százalékkal növekedett.
Jelentőset fejlődtek az egyéni és a társas gazdaságok is
Az egyéni gazdaságok is jelentős mértékű fejlesztéseket hajtottak végre, az egy hektárra jutó bruttó beruházások értéke az előző évhez képest 32 százalékkal, 116,97 ezer forintra nőtt. A nettó beruházás összege 54,59 ezer forint hektáronként, értéke 11 éve pozitív, tehát az egyéni gazdaságok fejlődési pályán maradtak 2021-ben - írták.
A jövedelemnövekedés elsősorban annak köszönhető, hogy a társas vállalkozások egy hektárra jutó árbevétele 5 százalékkal nőtt, és bár a támogatások összege is 5 százalékkal, hektáronként 147,3 ezer forintra csökkent, az egy hektárra jutó üzemi költségek nem emelkedtek ennél nagyobb mértékben. Az anyag jellegű költségek 5 százalékkal emelkedtek, de ezen belül a növénytermesztés közvetlen költségei – a műtrágya- és a vetőmagárak növekedése miatt – 11 százalékkal bővültek. A termelők költségei az év eddig eltelt részében ennél már jóval nagyobb mértékben emelkedtek - fogalmaztak.
Írtak a beruházásokról is
A beruházások volumene már ötödik éve növekszik: a társas gazdaságok 2021-ben rekordmértékű (92,68 ezer forint hektáronként) fejlesztést hajtottak végre. A fejlesztéseket a gépberuházások húzták föl, ezek 14 százalékkal növekedtek, de a társas gazdaságok esetében a befejezetlen beruházások is nagymértékben, 12 százalékkal bővültek. Az üzemtípusokat vizsgálva kiderül, hogy a sertéstartó gazdaságoknál 44, a zöldséghajtatóknál 27 százalékkal csökkent a jövedelem, továbbá 5 és 4 százalékkal mérséklődött a tejelő tehenészetek, valamint gyümölcstermesztő gazdaságok eredménye is. Stagnálás jellemezte a szabadföldi zöldségtermesztőket, valamint a baromfitartó gazdaságokat, viszont számottevő, 42 százalékos növekedés jelentkezett a szőlőtermesztő gazdaságoknál, míg a szántóföldi növénytermesztők 24, a húsmarha- és juhtartók 16, a vegyes gazdaságok pedig 6 százalékkal növelték jövedelmüket - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés