A magyarországi földterületek közel 70%-a mezőgazdasági hasznosítású, így a termőföld, valamint a a talaj nemcsak környezeti erőforrás, hanem fontos gazdasági tényező is. Termőképességét megvédhetjük, de akár javíthatjuk is. A talajjavítás elvégzése után csökkennek a technológiai költségek, nő a hozam és javul az előállított termékek minősége is. Az alábbiakban a talajvédelem legfontosabb, Dr. Stefanovits Pál által megfogalmazott szabályit olvashatják.

Ne foglaljon el a természettől több és jobb földet, mint amennyi okvetlenül szükséges!

A víz- és a szélerózió, az elsivatagosodás, a városok, ipatelepek, utak terjeszkedése miatt évente 50 ezer hektárral csökken a mezőgazdasági terület a világon. Európában, csak az úthálózat és a települések terjeszkedése miatt óránként 11 hektárral kevesebb mezőgazdasági terület marad.

Fotó: Pixabay

Ne engedje, hogy a víz elrabolja a termőföldet a gondjaidra bízott területről!

12%-nál nagyobb lejtésű területen kapás növények termesztése, valamint az őszi káposztarepce 24 cm-nél nagyobb sortávon való termesztése tilos. Kivéve szintvonalas művelés és/vagy a rétegvonalakkal párhuzamos, illetve az eróziós jegyeket mutató lefolyási útvonalakon lefolyást gátló füvesített vagy fás védősávok kialakítása mellett.

A 12% feletti lejtőn található ültetvények esetében mulcsozással vagy egynyári növények vetésével gondoskodni kell a sorközök talajtakarásáról. Minden ültetvény esetében az ültetvény kivágását követően, amennyiben a gazdálkodó újra kívánja telepíteni, a kivágás és az újratelepítés közötti időszakban a területen biztosítani kell a talajtakarást.

Ne hagyja, hogy a szél elhordja a földet!

Ezt megakadályozhatjuk a gyepes talajfelszín fenntartásával, a talaj szerkezetességének megőrzésével és javításával, szervesanyagbevitellel, mulcshagyással, talajkondicionálókkal, valamint talajtakarással, zöldtrágyázással, illetve mezővédő erdősávokkal.

Feleslegesen ne tapossa, ne tömörítse a talajt!

Középmély lazítás elvégzése 5 év alatt legalább egy alkalommal.
Alkalmazzon forgatás nélküli talajművelést. Vízzel telített talajon pedig kerülni kell a munkavégzést.
Alkalmazzon kapcsolt munkaműveleteket és használjon megfelelő, alacsonyabb gumiabroncsnyomást.

Csak annyi trágyát vigyen a talajba, amennyit az elvisel és amennyit a növény kíván!

Készítsen talajvizsgálaton, levélanalízisen alapuló tápanyaggazdálkodási tervet.

Csak jó vízzel öntözzön és csak annyival, amennyivel kell - engedély alapján!

Ne keverjen a talajba el nem bomló anyagot, hacsak ezt nem javítási céllal teszi!

Ne mérgezze a talaj élővilágát!

Szűkített növényvédőszer hatóanyagot alkalmazzon, növényvédelmi előrejelzés alapján.

Őrizze meg a talaj termékenységét, és ha lehet, még növelje tovább!

Mindezt megteheti zöldtrágyanövény termesztésével, szervestrágya, mikrobiológiai készítmények és/vagy talaj kondicionálók kijuttatásával. Hígtrágya csak bejelentést követően használható, míg a szennyvíziszap, a komposztált szennyvíziszap csak engedéllyel juttatható ki.

Vegye igénybe növényvédelmi, talajvédelmi szakirányító segítségét. A talaj termékenysége megőrizhetó továbbá a megfelelő vetésszerkezettel, vetésváltással. Alkalmazzon középmély lazítás, így védekezve a talajerózió ellen. Talajtakaró növények alkalmazásával, a mulcsozással, valamint a forgatás nélküli talajművelési módokkal is eredményt érhetünk el.

Ne feledje, hogy a talajon nem csak áll, hanem él is!

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás