1000 évvel ezelőtt csatornák hálózata gondoskodott arról, hogy a folyóinkon érkező víztömeg bőséges nedvességgel lássa el a földeket. Ehhez képest a XIX. század óta kialakított vízkormányzás eredménye, hogy a beérkező víztömeg nagy része csak „átszalad” hazánkon. A vízkormányzás és a
víztárolás problémája mindennapi kérdéssé vált az aszályos időszakoknak köszönhetően, mivel az öntözéses gazdálkodás alapjait jelentik ezek.

Nem csak a meglévő csatornák, víztározók állapota jelenti a problémát, hanem sok esetben az, hogy egyáltalán nincs is kiépülve az öntözéshez szükséges infrastruktúra. Amíg a mezőgazdasági gépek fejlesztése folyamatossá vált a gazdálkodók körében, az öntözésfejlesztés szükségességére csak az ínséges idők és az egyre borúsabb jövőkép hívta fel a figyelmet. Az öntözés elkerülhetetlenül szükséges ahhoz, hogy rentábilisan működtethető legyen egy gazdaság, legyen szó növénytermesztésről vagy állattartásról.

A gazdaságok vízgazdálkodásának kialakítása a fentiek miatt már-már kötelező feladatot jelent a gazdáknak. Az öntözéshez ideális választás a felszíni vizeket használni, mivel ezek nem apasztják a föld alatti készleteket és ezzel nem szárítják ki a mélyebb víztartalékokat. A felszíni víztárolás tavakban, víztározókban törénhet, kijuttatni a megfelelő helyre pedig többek között öntözőcsatorna segítségével lehetséges.

Franciaország jó példa az öntözéses mezőgazdaság fontosságára. A Dél-Franciaországot behálózó, régóta fejlesztett öntözési csatornarendszerek sokasága biztosítja az országnak rendkívül fontos mezőgazdaság működését. A mezőgazdaság és az öntözés modernizálásának, újragondolásának kérdését már a 2000-es években létrehozott állami programok, tanulmányok, átszervezések elindították. Például a már meglévő öntözési csatornarendszerek mellett, a mostanában jellemző egyenetlen csapadékeloszlásból adódó nehézségeket igyekeznek rendezni olyan tározók kialakításával, amik a nagy mennyiségű esőt tárolni tudják a csapadékmentes időszakokra.

Szerencsére, itthon is vannak jól működő példák: egy kelet-magyarországi gazdaságban tengerszemekből gyűjtik össze a felesleges vizeket szigetelt víztározókban. A gyűjtést követően ugyancsak szigetelt öntözőcsatornából lineár segítségével öntözik ki precíziós módon a földekre.

Egy másik, dunántúli gazdaságban pedig patakból fölözik le a csapadékos időszakok megnövekedett vízmennyiségét. A megfogott vizet szigetelt tározóból juttatják ki körforgó öntözőgépekhez. Ilyen előremutató hazai példa a nem régen elindult öntözési közösségek támogatása is, állami részről.

A vízhiány leküzdésére a tavak és csatornák építése egy relatív gyors választ tud jelenteni. Az öntözésre használt tavaknak és a csatornáknak a vízszigetelése alapvető szerepet tölt be abban, hogy a megszerzett víz meg is maradjon. A vízszigetelés technológiája szinte minden esetben valamilyen fóliás szigetelést jelent, ha öntözésről van szó.

Sokféle megoldás áll rendelkezésre és nem egyértelmű, hogy melyik jelenti a jó döntést. Előfordulhat, hogy egy adott öntözésfejlesztés esetében a csatornát és a tavat érdemes más jellegű anyaggal vízszigetelni. Például a csatornánál vadkárra lehet számítani, ezért ott olyan anyagot kell használni, ami ellenáll szinte mindenféle erőhatásnak, de a tó szigetelésénél a hatékonyság és a költségek lehetnek a fontos szempontok.

A jól megépített tározókat és csatornákat pedig érdemes hatékonyan működtetni. Olyan kérdések is lényegesek lehetnek, mint például a megszerzett víz párolgási veszteségének a csökkentése vagy a víz lehető leghatékonyabb felhasználása.

A Creatiger Kft. olyan „hagyományos” és innovatív vízszigetelő anyagokkal épít víztározókat és csatornákat, amelyekből mindig kiválasztható az, ami a legjobb megoldást nyújtja az adott helyzetre. Illetve olyan víztakarékossági technológiák találhatók meg a Creatiger Kft. termékei és szolgáltatásai között, amik azt is segítik, hogy a megszerzett vizet a leghatékonyabb módon lehessen felhasználni.

Bármilyen időjárással is találkozunk a következő években, egy biztos: a víz és annak hiánya alapvetően határozza majd meg azt, hogy ki az, aki eredményesen tud gazdálkodni és ki az, aki nem. Az egyik ésszerű és gyors megoldás a változó körülmények kivédésére az okos vízgazdálkodás, amihez olyan csatornákat és tavakat kell építeni, amik biztos víztárolást jelentenek, hosszú távon. A Creatiger Kft. ebben nyújt segítséget, szakmai tanácsadást és teljes körű kivitelezést.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás