Hirdetés
Bár csökken a KAP költségvetés kerete, marad a nagyságrend: összesen 5300 milliárd forintot lehet lehívni a támogatásokra
Magyarország célja a hazai termelők versenyképességének támogatása az elvárt uniós zöldítési agrárpolitika feltételeivel összhangban - mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Megújuló vidék - megújuló agrárium 2023-2027 című szakmai konferencián. A budapesti programon a gazdálkodók tájékoztatást kaptak egyebek mellett a területalapú támogatás igényléséhez szükséges feltételrendszerről, a közvetlen támogatási jogcímekről és az Agrár-ökológia Programról.
Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a politikus elmondta, hogy a kormány továbbra is folytatja a 2020-2021-ben megkezdett Megújuló vidék - megújuló agrárium elnevezésű programját. Ezt lehetővé teszi, hogy az Európai Unió által biztosított forrásokhoz a magyar kormány 80 százalékos nemzeti kiegészítést nyújtson. Hozzátette, hogy ez 5300 milliárd forint forrást jelent az ágazatnak. Feldman Zsolt közölte, ugyan a Közös Agrárpolitika költségvetése csökken az EU-ban, Magyarország ugyanakkora nagyságrendű forrásokat tud felhasználni, mint az előző években.

Egyensúlyra törekedtek a gazdaságfejlesztési és a környezetvédelmi célok között a támogatás elosztásakor
Az államtitkár hangsúlyozta: a kormány sikerrel teremtett egyensúlyt a hazai gazdaságfejlesztési célok és az uniós környezetvédelmi (zöld) elvárások között. Ezért a közvetlen támogatások mellett 2027-ig 1500 milliárd forint jut a vidékfejlesztésen belül beruházásokra, 1000 milliárd zöldítésre, 285 milliárd a klasszikus vidékfejlesztésre és tudásátadásra. Elmondta azt is, hogy utóbbi a magyar agrárvállalkozásokban lezajló generációváltás miatt is fontos. Kiemelt cél ugyanis a fiatalok ösztönzése, hogy megmaradjanak a termelésben és továbbvigyék a családi vállalkozásokat - mondta.
A Megújuló vidék - megújuló agrárium címmel rendezett szakmai konferencián a gazdálkodók tájékoztatást kaptak egyebek mellett a területalapú támogatás igényléséhez szükséges feltételrendszerről, a közvetlen támogatási jogcímekről és az Agrár-ökológia Programról.

Feldman Zsolt a budapesti eseménysorozaton arról is beszélt, hogy:
„Korszakváltás megy végbe az agráriumban technológiai, piaci és generációs szempontból egyaránt, amihez társul a fogyasztási szokások átalakulása”. Az államtitkár szerint ebben a korszak(váltás)ban a kooperációs készség, az innováció és a nyitottság lépéselőnyt jelent a gazdálkodóknak, főleg a járványhelyzetben. Mindez a nemzetközi láncoknak való megfelelés igényét jelenti a magyar gazdálkodók számára. Ebben kell sikeressé válniuk, de csak a vertikális és a horizontális integráció lehet eredményes a 21. században - fogalmazott.

Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés