Hirdetés
Beszámoló a 2023-as Gazdanapokról: szakmai programok és sok gépes kép Bábolnáról
A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok 36. alkalommal rendezte meg a Gazdanapokat, ahol a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdészet is fontos szerepet kapott. A szeptember 7-én, 8-án és 9-én tartott programokon kiemelten foglalkoztak a gépesítéssel és szántóföldi növénytermesztéssel. A megújított kiállításon több szakmai témáról is fontos beszélgetéseket hallhattunk, az Ifjú Gazda Konferencia mellett egy asztalhoz ültek a gabonapiac és a Közös Agrárpolitika szakértői.
Idén is ott voltunk Bábolnán, hoztunk róla egy nagyobb összefoglaló tartalmat, amit szeretettel ajánlunk elolvasni, a benne található képeket és videókat pedig megnézni.

Az előző évektől eltérően, az idén nem lovasbemutatókkal igyekeztünk bevezetni a Bábolnai Gazdanapok látogatóit a lovaglás, a lovasok világába, hanem egy lovas szakágat, a díjugratást ismerhettek meg az érdeklődők. Ez a szakág nemcsak látványos, hanem bizony izgalmas is, ahol centiméterek és másodpercek döntenek el egy-egy helyezést – mondta Haál Gábor, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok vezérigazgatója.

A melegítőpályát a rendeltetésének megfelelően a versenyen résztvevő lovasok használták. Ennek megfelelően az idén az eddig megszokotthoz képest más kialakítású volt a terület. A Gazdanapok helyszíne kisebb volt, a kiállítók most is a színsoron, illetve a murvás és a füves területen kaptak helyet. A murvás területen egy sátrat is felállítottak. A Rákóczi út felől volt a Bábolnai kapuval jelzett bejárat, a kukorica és cirok fajtakísérleti téren pedig a másik látogatói kapun keresztül lehetett bejutni a területre. Így az érkezők már befelé megnézhették a fajtakísérleti parcellákat, majd ellátogathattak a szántóföldi gépbemutatóhoz.








Öt évvel ezelőtt hívtuk először a kiállításra a mezőgazdaság iránt érdeklődő fiatalokat. A Szakiskolai Nap mára elválaszthatatlan része a Bábolnai Gazdanapoknak. Idén több mint ezer diák érkezett hozzánk, és vett részt a részükre szervezett programokon - mondta Haál Gábor.
„Az üzletben nincs barátság, de bizalom nélkül nincs üzlet” – emlékeztetett Feldman Zsolt a 36. Bábolnai Gazdanapok megnyitó ünnepségén. A mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár szerint a bizalmi tőke újraépítése az egyik legfontosabb feladat a magyar mezőgazdaságban. A szaktárca részérők bíznak abban, hogy rövid távon konszolidálódnak az árak, de az ukrán mezőgazdasági jelenléttel, ami biztosan megváltoztatja az életünket, hosszú távon is számolni kell - fogalmazott.





Ők voltak a díjazottak
A megnyitón miniszteri különdíjat vettek át az IKR Agrár Kft. képviselői a mezőgazdasági inputanyagok és szolgáltatások, kiemelten a digitális technológiák és szolgáltatások kiemelkedő forgalmazóiként. A NAK különdíjában részesült a Fendt gépek és berendezések új hazai forgalmazója, az AgroVario Kft., és a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok különdíját vette át a Porsche Hungária csapata, amely off-road-pályával várta a vállalkozó kedvű sofőröket.

A hazai mezőgazdasági gépgyártás fejlesztési eredményeinek megbecsülésére és a hazai mezőgépipar iránti bizalom növelése érdekében a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya és a Magyar Mezőgazdaság Kiadó 2012-ben megalapította „Az év magyar mezőgépe” díjat, melyet idén a Güttler Mastercut 600 késes henger kifejlesztéséért a hódmezővásárhelyi Güttler Kft. vehette át.
A Gazdanapokkal együtt megrendezett Némethy Bertalan Regionális Díjugrató Bajnokságon több száz startot izgulhat végig a közönség. A szervező és a rendező közös célja volt, hogy megismertesse a nagyközönséggel a díjugratás szépségeit és versenyhelyzetben mutassa be a lovasok által méltán kedvelt bábolnai helyszínt versenyhelyzetben.


A gépbemutatón is jártunk
A megnyitót követően gazdag szakmai programsorozat vette kezdetét a Bábolnai Gazdanapokon. A kiállítás egyik sajátossága, hogy minden évben színvonalas mozgógép-bemutatókat láthatnak az érdeklődők, idén is így volt ez.

A meghatározó gépforgalmazóknak és gépgyártóknak lehetőségük volt működés közben bemutatni az újdonságokat. A megszokottól eltérően idén nem kukoricatarlón volt a program, hanem zöldítéssel kapcsolatos talajmunkákat figyelhettek meg az érdeklődők. Erőgépek és szántóföldi kultivátorok, ekék és tárcsák közreműködésével vonultak fel a gépek.

A Bábolnai Gazdanapok kukorica- és cirok-fajtabemutató parcellák a tavalyi aszály után ebben az évben már kifogástalan állapotban voltak, hiszen megfelelő mennyiségű csapadékot kaptak a növények. Összesen 47 kukorica- és 16 cirokhibridet termesztettek a bemutatóra a cégek.




A MAGOSZ Ifjú Gazda konferenciáján közel 150 fős hallgatóság előtt vitatták meg a generációváltás és a gazdaságátadás legfontosabb kérdéseit. Olyan szakembereket kérdeztek a generációváltásról, akik már személyesen is átélték azt akár a saját gazdaságukban, akár szakértőként, vagy tanácsadóként. A Magyar mezőgazdaság cikkét szemléztük a konferenciáról.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői szerint mindenkinek végig kell gondolni, hogy számára és a családnak valóban ez a legjobb lehetőség, hogy a gyerekei továbbvigyék a gazdaságot. A másik fontos elem az előkészítés szakemberekkel vagy például olyanokkal, akik már átélték a generációváltást a gazdaságukban. Mert az előkészületnek elképesztően nagy szerepe van, ezzel sok buktatót ki lehet szűrni. A támogatási lehetőséget mindenki fontosnak tartja, de sokkal fontosabb az a struktúra, amit a jogszabály biztosít ebben a környezetben.

A résztvevők a kisebb területen gazdálkodókat is biztatják a jövőbeni lehetőség megfontolására, hiszen ők hiteltelenebbek, tőkeerőtlenebbek a nagyobb gazdaságokkal szemben. Ők a legkitettebbek ennek a mai agrárhelyzetnek, vagy az elmúlt évek agrárhelyzetének, amik csak felerősödnek napjainkban, de a rendelkezésre álló támogatási lehetőségeket ki kell használni. Minden szakértő kiemelte a hitelek kérdésének fontosságát, a bankokkal való előzetes kommunikációt.
Mint elhangzott azért is nehéz a generációváltás, mert a fiatal generáció már nem a klasszikus „gumicsizmás” gazdálkodó szerepkörbe szeretne belépni. Sokkal inkább a digitális oldala, az informatika, az adatok érdekli őket. A gazdaságátadók viszont nagyon ragaszkodnak a múltban megszokott és bevált módszerekhez. A gazdaságátadáskor a hagyományokat kell az innovációval ötvözni, ezért a két félnek meg kell hallgatnia egymást, mert így egy piacképes gazdaságot tudnak működtetni.
A szakmai programok további sora
A Bábolnai Gazdanapok Fórumon három napon át zajlottak a kerekasztal-beszélgetések: első alkalommal a KAP és finanszírozásának hátterének kérdéseit vitatták meg a szakértők, majd az egyik „legforróbb” téma, a gabonapiaci helyzet jött az árak és termésmennyiség tükrében. Ezt követően a tavalyi aszály és az idei támogatás öntözésre gyakorolt hatásáról beszélgettek a szakértők. Szombaton pedig a fenntartható kertészkedésről szóló beszélgetés zárta a sorozatot.
A szakiskolai nap fontossága
Idén már ötödik alkalommal szervezte meg a Magyar Mezőgazdaság Kft. a Szakiskolai Napot. A nagy sikerű rendezvényen most is 1100 mezőgazdasági technikumi és szakképző iskolai tanuló vett részt 25 intézményből. A tanulók vezetett programon vesznek részt, és tesztvezetésen próbálhatják ki a legmodernebb traktorokat.
A Szakiskolai Nap megnyitóünnepségét a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok udvarán Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára nyitotta meg. Köszöntőbeszédében felhívta a figyelmet a minél szélesebb körű agrárszakképzés fontosságára, melynek egyik alapja, hogy minél több fiatalt nyerjünk meg az agrárszakma számára.
A fiatalok az alábbi gépeket is láthatták a bábolnai standokon:



























Az államtitkár kiemelte, hogy az agrárium számtalan lehetőséget, újítást, innovációt és sikert hordoz magában, az élelmiszeripar folyamatos átalakuláson és fejlődésen megy keresztül. Kiemelt jelentőségű feladat, hogy a jövő élelmiszeripari szakemberei színvonalas, a modern kor elvárásainak megfelelő képzést kapjanak, a XXI. század kihívásai közt helytálló tudással gyarapodhassanak - tette hozzá a közleményben.
Nobilis Márton kitért arra, hogy Magyarország sikerének biztosítéka a vidék megerősödése, ami csak akkor lehetséges, ha egyre többen választják az agrárium által is kínált képzéseket. Hozzátette, hogy a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart célzó fejlesztéseknek köszönhetően az agrárium az elmúlt évtizedben ellenállóbb és a piaci változásokhoz jobban alkalmazkodó ágazattá vált, de erre az ellenállóképességre a jövőben is nagy szükség lesz - írták a közleményben.

Családi programok
A szakma megelégedése mellett nagy figyelmet fordítottak a szervezők arra, hogy a családok is megtalálják számításaikat a rendezvényen. A Vérteserdő sátrában három napon át zajlottak az ismeretterjesztő programok, az Erdei Játszóházban népi ügyességi játékokkal foglalatoskodhattak a gyerekek és idén is népszerű volt az arborétumi lovaskocsizás és a Ménesudvar látogatás.

A Bábolnai Gazdanapokra a tervek szerint jövőre is megyünk, köszönjük az olvasást!
A gépbemutatóról készített videós összefoglalónkat pedig itt lehet megnézni:
Szerkesztette:
Csurja Zsolt
Gödöllői gazdász 2009
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021, 3-as csoport
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés