Hirdetés
Egyre több piacon jelenik meg az ukrán szilva
Az East Fruit elemzői szerint az idei szilvaszezon egyik nagy meglepetése, hogy az ukrán piacon rekordalacsony árak alakultak ki. Ennek legfőbb oka, hogy míg tavaly a jelentős tavaszi fagykárok és a pandémia miatt jelentősen felfelé mozdultak az árak, idén bőséges terméssel számolhattak a termelők, és az ukrán szilvaültetvények területe is folyamatosan növekedett. A szilva jelenlegi nagyker ára 70-80 Ft/kg körül mozog Ukrajnában. Az ország kezd egyre erősebb piaci szereplővé válni a térségben, holott korábban a szilva exportja nem volt kifejezetten jellemző rá.
A FruitVeB számolt be róla, hogy az Európai Unióból érkező gyümölcsimportőrök magas minőségi és stabil ellátási lánci elvárásainak az idén már képesek megfelelni az ukránok. Keleti szomszédunk a 2021-es évben már nagy mennyiségben exportál a lengyel piacra, ahol az árak jóval magasabbak, és az utóbbi időszakban is emelkedő tendenciát mutattak. Megjelent az ukrán szilva Romániában is, ami eddig hagyományosan Moldávia legnagyobb felvásárló piaca volt. Olcsón szállítanak továbbá Fehéroroszországba, valamint a régió legnagyobb szilvaimportőre, Oroszország felé is indultak szállítmányok.

A szilva története
A szilva (Prunus domestia) már nagyon régről ismert növény. Elő-Ázsiában, a Balkánon és a kárpát-medencében is őshonos. A táplálkozásban a szilva már ősidők óta többet jelentett az egyszerű gyümölcsnél, mivel az aszalt szilva vagy szilvalekvár az egyik fontos téli táplálékot is jelentette. Európában az európai szilvafajok termesztése állítólag az első század idején lendült fel. A szilva nemesítésében a római birodalmaknak kiemelkedő szerepet tulajdonítanak. Ezek a területek a nemesítés mellett az elterjedésében és termesztésében is főszerepet játszottak. A híres Besztercei szilva kialakulása a harmadik századra tehető, szíriai területeken, híressé a termesztése Magyarországon vált. A világon legelterjedtebb szilva fajták a házi vagy más néven európai szilva fajhoz tartozó fajták. Ezeknek a szilvafajoknak tagjai változatos tulajdonsággal rendelkeznek. Hazánk területén a magyar gyümölcsösökben a szilva termesztése a tizennegyedik században kezdődött. A magyarországi házi kertek legelterjedtebb gyümölcsfája volt. Egyik közismert gyümölcs melyet megtalálunk nem csak a házi kertekben, hanem bárhol az utak mentén. Hazánkban inkább a házi szilva fajtákat termesztjük, mivel a többi csonthéjashoz viszonyítva ezeknek a fajoknak a hidegtűrése és az alkalmazkodó képessége magasabb - írta az Ankert.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés