Hirdetés
Három nagy előnyt is hoz a cirok az emelkedő termelési költségek közepette
A koronavírus okozta egészségügyi válsággal, majd az ukrán-orosz háborúval összefüggő világpiaci feszültségek az elmúlt 2 évben a mezőgazdasági termelési költségek folyamatos emelkedését eredményezték. Ez különösen érzékelhető a műtrágyák és a növény-egészségügyi termékek költségei vonatkozásában; ehhez jön még a vízkészletek éghajlati okokból bekövetkezett csökkenése. A cirok termesztése erre a három kihívásra is választ jelenthet.
A Sorghum ID számolt be róla, hogy a francia Arvalis növénytermesztési intézet szakértői szerint „azok a fő költségtételek, amelyek az energiaárral és/vagy az inputok elérhetőségével összefüggésben már most növekednek (2022-es betakarítás) vagy növekedni fognak (2023-as betakarítás): a műtrágyák, az üzemanyag, az öntözés, a szárítás, a tárolás, illetve a növény-egészségügyi termékek (…)”.

Egy olyan gabonaféle, amely kevés műtrágyát fogyaszt
A cirok egyik fő erénye, hogy alacsony a műtrágyaigénye. Mivel hatékonyan képes felvenni a talajban rendelkezésre álló ásványi nitrogén nagy részét, a cirok mérsékelt nitrogénműtrágya-bevitelt igényel. Mivel betakarítás után kevés oldható maradékot hagy maga után, a cirok segít csökkenteni nitrátveszteséget a vízben - írták.

A cirok által felvett nitrogén mennyisége termelési egységenként:

*A termelési egységet a szemes cirok esetében a megtermelt szemek tonnájára, a takarmánycirokra vonatkozóan pedig az egész növény szárazanyag tonnájára vonatkozóan fejezik ki. Az igényeket a termelési potenciál szerinti súlyozás alapján számoljuk (a nagy potenciál esetén jobb a nitrogén-hatékonyság).
Alacsony növényvédőszer-igény
A ciroknak megvan az a kettős előnye, hogy kevéssé kitett a betegségeknek és a kártevőknek. Éppen ezért a ciroknak nagyon alacsony a növényvédőszer-igénye ahhoz, hogy egészséges maradjon.
„Nem használok gombaölő szereket és nagyon kevés rovarölő szert juttatok ki: néha előfordulnak Heliothis-támadások, de ezek nagyon ritkák” – fogalmazott Eric Zambon, Haute Garonne-i gazdálkodó.
Kevés víz kell a termesztéséhez
A talaj mélyebb rétegeibe hatoló gyökérzetének köszönhetően a cirok körülbelül 30%-kal kevesebb vizet fogyaszt, mint a kukorica. Így segíti a talajerózió elleni küzdelmet, miközben ellenállóbb a vízhiánnyal szemben.
Akkor, amikor a termelési költségeket muszáj kézben tartani, a cirok olyan tulajdonságokat kínál a termelőknek, mint az alacsony inputanyag-igénye. A folyamatos áremelkedések miatt pedig ezek az erények egyre értékesebbnek fognak bizonyulni - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés