A kutatók úgy vélik, hogy olyan innovatív kezelést találtak, amely segíthet csökkenteni az antimikrobiális rezisztenciát a baromfiaknál előforduló halálos E. Coli-fertőzés kezelésében. A Surrey Egyetem által vezetett tanulmányban egy újszerű, fémből származó komplex hatékonyságát vizsgálták az antibiotikumokkal szemben egyre ellenállóbbá váló Avian Pathogenic Escherichia coli (APEC) kezelésében.

A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságának teszteléséhez. Két csoportra osztva az első csoport a mangán-karbonilt kapta, míg a második, a kontroll vagy foszfáttal pufferelt sóoldatot (PBS), vagy dimetil-szulfoxidot (DMSO).

A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak, hogy teszteljék a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságát.
A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak, hogy teszteljék a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságát. (Forrás: N: Andy Reago & Chrissy McClarren)

Bizonyított védőhatás

Négy nap elteltével a mangánkarbonilt kapott lárvák túlélési aránya 56-75% között volt, míg a kontrollcsoportoké sokkal alacsonyabb, 25-45% a PBS és 19-45% a DMSO esetében, ami a komplex védőhatását bizonyítja.

A vizsgálatot ezután megismételték APEC-vel fertőzött baromfival. Ők ismét mangánkarbonilt vagy PBS-t kaptak. A csirkék bélsarában azonosított baktériumürítés a kezelés után 24 órával a mangán-karbonil csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a PBS kontrollcsoportban, ami a vegyület által kiváltott baktériumölésre utal.

Ezt támasztották alá a kezelés után három nappal vett székletminták is, amelyek ismét szignifikánsan kevesebb baktériumot találtak azokban, akik mangánkarbonilt kaptak. A madarak májából vett szövetminták vizsgálata nem mutatta ki a fémvegyület toxikus hatását, amit a lárváknál figyeltek meg.

Potenciálisan átterjedhet az emberre is a fertőzés

Mivel egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy az APEC zoonózisos lehet, és potenciálisan átterjedhet az emberre, Roberto La Ragione, a Surrey Egyetem állatorvosi mikrobiológia és patológia professzora üdvözölte az eredményeket: „Az antimikrobiális fertőzés az egyik legnagyobb veszélyt jelenti az emberi és állati egészségre. Ha egy fertőzés kezelésére nem lehet antibiotikumokat használni, az nemcsak meghosszabbítja a betegséget és a kapcsolódó jóléti problémákat, hanem növeli a fertőzés terjedésének valószínűségét is.”

„A koronavírus megmutatta, milyen könnyen bekövetkezhet egy világjárvány, és egy újabb veszélye egyre valószínűbbnek tűnik, mivel az egyszerű bakteriális fertőzések kezelésére szolgáló antibiotikumok már nem működnek.”

Az antibiotikumok alternatívái létfontosságúak

Dr. John Betts, a Surrey Egyetem Állatorvosi Karának kutatója hozzátette: „Az antibiotikumok alternatíváinak kifejlesztése létfontosságú a jövőbeni egészségünk megőrzése érdekében. Az olyan fémkomplexek, mint a mangán-karbonil, képesek lehetnek erre, mivel kimutattuk, hogy nemcsak hatékonyak, de előállításuk is sokkal olcsóbb, mint a hagyományos antibiotikumoké.”

„A mangán-karbonil hatékonyságának felfedezése az APEC kezelésében monumentális előrelépés az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben, mivel azt mutatja, hogy nem feltétlenül van szükségünk több antibiotikumra, csak innovatívabban kell gondolkodnunk a kezelések kifejlesztésében.”

A tanulmányt a Veterinary Microbiology című folyóiratban tették közzé, a kutatócsoportban pedig az Állat- és Növényegészségügyi Ügynökség, a Connecticuti Egyetem, a Sheffieldi Egyetem és a Wurzburgi Egyetem tudósai vettek részt.

(Forrás: poultryworld.net)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás