Hirdetés
Jó gyakorlatok és tanácsok a takarmánycirok mérgezésmentes termesztéséhez
A legeltetéstől a zöldtermesztésig a takarmányciroknak számos előnye van. Frédéric Guedj, a Lidea európai cirok piacfejlesztési menedzsere ismertette a legjobb gyakorlatokat. Elmondta, hogy a cirok életerős növény, amely nem igényel gyomirtást. Gyorsan képes nagy mennyiségű takarmányt termelni, különösen nyáron: a takarmánycirok nap mint nap bizonyítja, milyen értékes növény. Az előnyök részleteire is kitért.
A cirkot kétféle takarmánytípusként termesztik: az egyik, egyszeri betakarítású fajtát silózásra használják, míg a másikat, a többszöri betakarításra alkalmas fajtát lehet bálázni, silózni, zöldtakarmányként hasznosítani vagy legeltetni. A Sorghum ID anyagát szemléztük.

Két egyszerű tipp a többszöri betakarítású (vágású) fajtához
A fiatal (többszöri betakarítású) növények legeltetőn való hasznosítása bizonyos esetekben a cián-glikozid (durrin) jelenléte miatt kockázatot jelenthet. „Bár a ciroknövény növekedési ciklusa során a durrin koncentrációja felhígul a ciroknövényben, a fiatal növényekben a még kevés biomasszában koncentrálódik. A fiatal növények nagy mennyiségű fogyasztása az állatállomány számára ezért mérgezésveszélyt jelenthet” – mondta Frédéric Guedj. Ez a kockázat két alapvető szabály alkalmazásával könnyen elkerülhető.
A legeltetéshez szükséges minimális méret
A szakértő azt tanácsolja, hogy a termelő kerülje az állatok legeltetését, mielőtt a szudáni fű (Piper-típus) esetében a növények elérnék a 40-50 centiméteres méretet, a hibridek (közönséges cirok*szudáni fű vagy szudáni fű*szudáni fű keresztezések) esetében pedig a 60-70 centimétert. Az érettebb növények esetében nincs bizonyított kockázat.
Takarmányozás és szénakaszálás esetén a kockázat megelőzése érdekében a növényt 24 órával a felhasználás előtt le kell kaszálni - közölték.

Mi a helyzet az egyszeri betakarítású (vágású) fajtával?
„Ami az egyszeri vágású takarmánycirkot illeti, soha nem tapasztaltak még ilyen jellegű balesetet a téli időszakban a szilázstakarmány felhasználásával kapcsolatban” – mondta Frédéric Guedj. „A durrin ugyanis kifejezetten illékony sav, amely a betakarítást követően nagyon gyorsan eltűnik. Mivel kaszáláskor nincs semmilyen mérgezésveszély, a silózáshoz nem szükséges semmiféle különleges óvintézkedést sem tenni”.

Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés