Hirdetés
Kevesen használják, pedig bírja a szárazságot a cirok
Letarolta az aszály idén nyáron Európát, rengeteg kárt okozva a termelőknek és a vásárlóknak is. Itthon is általános látvány a kiszáradtnak tűnő, lehajlott tányérú napraforgók szomorú sora. A klímaváltozás nyomán sajnos az ideihez hasonló nyarak és aszályos időszakok majd egyre gyakrabban fordulnak elő. Az ezekhez való alkalmazkodásban pedig az ilyen klímát elviselő növények elterjedése is sokat segíthet. A cirok komoly lehetőségeket biztosít a termesztésben.
A Greendex írta meg, hogy ilyen növény az Etiópia és Szudán sztyepp-szavanna területein őshonos, de ma már a meleg mérsékelt égövig mindenfelé termesztett, nálunk is részben ismert cirok is. A fűfélék közé tartozó növény termelése hazánkban a rendszerváltás után esett vissza jelentősen, pedig a takarmányozásban a kukorica kiváló alternatívája lehet, egyes fajtái pedig élelmiszernek is alkalmasak.

A növény szárazsághoz való alkalmazkodóképességét jelzi, hogy a kukoricánál 50 %-kal kevesebb vizet vesz fel, miközben terméshozama aszályos körülmények között 10-15 %-kal is meghaladhatja előbbiét. További jelentős előnye, hogy talajművelés szempontjából igénytelenebb, ezért termesztésének költségei is alacsonyabbak.
A szemle szerint a cirok világszerte elterjedt gabonaféle, Európában azonban még alig-alig fogyasztják. Mivel gluténmentes, az arra érzékenyek is fogyaszthatják. Gluténmentes sütemények, kuszkusz vagy akár sör alapanyaga is lehet. Továbbá fehérjében gazdag, és a 9 esszenciális aminósavból 8 is megtalálható benne - írták.
A cirok újfajta mezőgazdasági gyakorlatot tesz lehetővé, amely fenntarthatóbb, mivel megőrzi az erőforrásokat. Gondolnunk kell a holnap mezőgazdaságára, és arra, hogyan tudunk élelmiszert termelni jelentős vízfelhasználás nélkül - mondta egy francia termelő a Reutersnek a cikk szerint.
Még nincs túl sok cirok Európában
Előnyei ellenére az uniós adatok szerint idén Európában mindössze 800 ezer tonna cirkot termelnek. Ennek csupán negyede lesz emberi fogyasztásra alkalmas, a többi többnyire takarmányozásra szolgál majd.
Mivel a nyarak egyre melegebbek és melegebbek lesznek, arra számíthatunk, hogy egyre több gazdálkodó fog cirkot termeszteni, hogy a kukorica egy részét helyettesítse – mondta Vincent Braak, a Strategie Grains terményelemzője a cikk szerint.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés