Hirdetés
Környezetbarát innovációval a vírus – mechanikai – továbbterjedése ellen
A fertőtlenítési és tisztítási megoldásokat kínáló Ecowian Magyarország Kft. és a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE) biotechnológiai kutatóintézet kutatócsoportja megtalálta a megoldást a paradicsom és paprika termesztését veszélyeztető, a paradicsom barna termésráncosodásának vírusával szemben.
Az Ecowian k+f csoportja sikerrel stabilizálta az emberi szervezet fehérvérsejtjeiben megtalálható anyagot, a hipoklórossavat. Ezt az immunrendszer első védelmi vonalaként állítja elő a sebhelyeken a fertőzések leküzdésére, a szervezetben megtalálható sóból és vízből. Ez a rendkívül egyszerű, ugyanakkor széles spektrumú (baktericid, fungicid, virucid, sporicid) természetes oldat kínálja a megoldást a ToBRFV ellen – közölte Kormos István, a Kft. ügyvezető igazgatója.

Nem hagy ökológiai lábnyomot, extrém gyors
A magyar innováció a HIGÉN+99 nevet kapta. Olyan módszerrel győzi le a vírus mechanikus terjedését, hogy közben nincs semmilyen környezetkárosító hatása. Nem hagy ökológiai lábnyomot, extrém gyors (15 másodperces ) behatási idővel „dolgozik” , teljesen kizárja a rezisztencia lehetőségét, mivel a termék elektrokémiai úton fejti ki hatását.
A MATE csapata már az öntözővíz vírusmentesítését és a prevenciós permetezést tesztelését is megkezdte – közölték.
Kormos István kitért arra, hogy a 100 százalékban magyar fejlesztés fenntartható megoldás, mert a hatóanyag 100 százalékban lebomló. Jelenleg több magyarországi és ausztriai biogazdaságban kezdték meg az új megoldás használatát, bevezetését.
Eladhatatlan termés – több száz millió eurós kár
Az emberi egészségre nem veszélyes vírus 2018 óta Európa több országában felbukkant. Könnyen terjed, eladhatatlanná teszi a paradicsom és paprika termést, több százmillió euró kárt okozott világszerte az üvegházi növénytermesztőknek – írták.
A cég és a MATE kutatócsoportja 2022 áprilisában laboratóriumi eredményekkel igazolta, hogy megtalálták az innovációs áttörést, amellyel sikerrel vehető fel a küzdelem a terméshozam akár 70 százalékát is veszélyeztető vírussal szemben.
Terjedhet palántával és vetőmaggal is
Magyarországon üvegházban termesztve csaknem 110 ezer tonnát takarítanak be étkezési paradicsomból. A ToBRFV kórokozót 2015-ben, egy jordániai fertőzéskor Jordán-vírusnak nevezték el. A vírus terjedhet palántával és vetőmaggal, és fertőzőképes marad mechanikai eszközökön, cipőn, ruhán, a paradicsom szállítására használt göngyölegen. Így könnyen átvihető a hajtatóházak között. Nagyobb távolságra akár fertőzött területről származó terméssel is eljuthat, jól érzi magát mínusz 10 és plusz 90 °C között, illetve a pollennel is terjed.
Az Ecowian üzletág-specifikus fertőtlenítési és tisztítási megoldásokat kínáló cég, több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik a professzionális higiénia területén. Számos hotel, étterem, irodaház, ezenkívül farmok, termelő üzemek, autómosók, kikötők használják a teljesen környezetbarát megoldásaikat világszerte.
(Forrás: piacesprofit.hu, MTI)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés