Hirdetés
Magyar kutatók vezetésével újították meg a talaj vízgazdálkodási tulajdonságainak kiszámítását
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat ATK Talajtani Intézetének vezetésével újították meg a talajok vízgazdálkodási tulajdonságait becslő módszereket. A könnyen mérhető vagy már ismert talajtulajdonságokból becslési függvények segítségével számított, a talaj vízgazdálkodási tulajdonságaival kapcsolatos adatok alapvető információt nyújtanak a klímatudatos és vízmegőrző területhasználat tervezéséhez, valamint a környezeti modellezéshez. A precíziós gazdálkodás ezekre az adatokra alapoz, melyek szükségesek az agrárvállalkozások vezetőinek megfelelő gyakorlati döntéseihez.
Megújították a talajok vízgazdálkodási tulajdonságait becslő módszereket, melyek pontosabban nyújtanak információt az agráriumban a becsült talajhidrológiai tulajdonságok bizonytalanságáról. Ennek oka, hogy többféle bemeneti információt vesznek figyelembe, ezáltal rugalmasabban alkalmazhatók a rendelkezésre álló adatokra – írta az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH).

Klímatudatos és vízmegőrző területhasználat
A talaj vízgazdálkodási tulajdonságai több talajfunkciót is befolyásolnak, ismeretük nélkülözhetetlen a termésszimulációs és hidrológiai modellezéshez. Közvetve segítik a szélsőséges időjárási helyzetekhez alkalmazkodó földhasználat és vízgazdálkodás tervezését.
Magyarázó ábrák:
A mért és becsült víztartó képesség (VG) és kapilláris vezetőképesség (MVG) értékeinek pontdiagramja, a leggyengébb és a legjobb becslési hatékonyságú módszerek esetén. PSD: mechanikai összetétel; DEPTH_M: átlagos mélység; OC: szerves széntartalom; BD: térfogattömeg; PH_H2O: vizes pH; CEC: kationcsere-kapacitás; Értékek száma: a hatszögek által lefedett területre eső értékek száma.


A közvetett módszerek költséghatékonyabb és gyorsabb megoldást nyújtanak
A szimulációs vizsgálatokhoz szükséges talajhidrológiai adatok a legtöbb esetben nem érhetők el, illetve költséges a meghatározásuk. Lehetőség van azonban azok közvetett kiszámítására egyszerűbben mérhető talajtulajdonságokból vagy talajtérképi információkból. A közvetett módszerek függvényekkel írják le a talajhidrológiai paraméterek és a könnyen hozzáférhető talajtulajdonságok – például a talajok agyag-, iszap- és homoktartalma, szerves szén tartalma, térfogattömege – közötti kapcsolatot.
A fő szempont a víztartóképesség kitüntetett értékeinek kimutatása
A talaj vízháztartását meghatározó tulajdonságok egyike a talaj víztartó képessége. Ez lehetővé teszi, hogy a talajba szivárgó víz akár hosszabb ideig is raktározódjon a talajban. Továbbáfontos, hogy a víz milyen irányban és sebességgel mozog a talajban. Ennek jellemzésére legtöbbször a hidraulikus és kapilláris vezetőképességet használják. Az európai becslőalgoritmusokat a talaj víztartó képességének kitüntetett értékei – maximális vízkapacitás, szabadföldi vízkapacitás, holtvíztartalom, hasznosítható víz -, a hidraulikus vezetőképesség, valamint a víztartó és kapilláris vízvezető képességet a teljes tenziótartományban leíró, leggyakrabban használt függvény paramétereinek számításához újították meg az európai talajhidrológiai adatbázis alapján (EU-HYDI).
Az új módszerek előnye, hogy információt nyújtanak a becsült talajhidrológiai tulajdonságok bizonytalanságáról, lényegesen pontosabbak a korábbi európai adatbázis alapján kidolgozott eljárásnál és többféle bemeneti információt vesznek figyelembe. Ezáltal rugalmasabban alkalmazhatók a rendelkezésre álló adatokra vonatkozóan.
Német-magyar együttműködés hozott sikert
A megújításra az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének vezetésével, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpont és a Hohenheimi Egyetem közreműködésével került sor. A kutatást Szabó Brigitta tudományos főmunkatárs vezette, az eredményeket a Geoscientific Model Development folyóiratban publikálták.
A becslőalgoritmusokat felhasználóbarát, magyar és angol nyelven is elérhető webalkalmazásba, és nyílt forráskódú R-csomagba építették be. A becslések kidolgozásához használt scriptek itt elérhetőek.
További információk:
Szabó, B., Weynants, M., and Weber, T. K. D. 2021. Updated European hydraulic pedotransfer functions with communicated uncertainties in the predicted variables (euptfv2), Geosci. Model Dev., 14, 151–175.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés