Haszon- és hobby állatok takarmányozását szolgáló termékek gyártására és piacra jutását elősegítő, technológiai fejlesztésekre, továbbá a környezeti erőforrás-hatékonyságot célzó beruházások támogatására lehet pályázni egy nemrég nyílt kiírás keretében. Szalontai Jenő, pályázati tanácsadóval beszéltük át a legfontosabb tudnivalókat.

Mire lehet pályázni most pontosan?

A kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenységek közé az olyan, a takarmány előállításhoz kapcsolódó mezőgazdasági termékek értéknövelését szolgáló, a piacra jutást elősegítő technológiai fejlesztést célzó beruházások tartoznak, mint például

  • a takarmány előállításhoz kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai sorok és rendszerek kialakítása,
  • a takarmányelőállítás során a minőségbiztosításhoz kapcsolódó, az alapanyagok, gyártásközi- és végtermékek minőségét szolgáló új eszközök, laboreszközök beszerzése, technológiai rendszerek kialakítása,
  • a takarmányelőállításhoz kapcsolódó, üzemen belüli anyagmozgatáshoz, raktározáshoz, csomagoláshoz szükséges új eszközök és gépek beszerzése,
  • a takarmány előállítási tevékenységhez kapcsolódóan épületek, építmények építése, kialakítása, felújítása vagy bővítése,
  • a takarmány előállítási tevékenységhez kapcsolódóan energetikai hatékonyságnövelést nem célzó korszerűsítések, felújítások (pl.: üzemek műgyantázása, víz-és szennyvízkezelési fejlesztések) és
Szalontai Jenő, pályázati tanácsadó
  • a takarmány előállításhoz kapcsolódó, az áru vagy az alapanyag szállítására használható szállítójárművek, tehát teherautók és furgonok beszerzése.

De támogatják az energiafelhasználás csökkentését célzó, (például fűtéskorszerűsítés), valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazását is. Az energiafelhasználás csökkentésére vonatkozó tevékenységek közé tartoznak:

  • az energiahatékonyság fokozása a takarmány előállítást folytató üzemekben: meglévő, a takarmány előállítását szolgáló tevékenységhez kapcsolódó létesítmények, épületek, technológiák energetikai hatékonyságnövelés céljából történő felújítása és korszerűsítése,
  • az épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése (utólagos külső hőszigetelés, külső nyílászáró-csere / korszerűsítés, hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése),
  • az épületek, építmények fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése (fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, hőtermelők cseréje korszerű, nagy hatásfokú berendezésekre, hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítése, hulladékhő hasznosítási lehetőségek kiaknázása stb.),
  • a világítási rendszerek korszerűsítése (fényforrások, világítótestek cseréje, kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energia-megtakarítást eredményeznek stb.) és
  • a technológiai folyamatok, gépek, berendezések energetikai korszerűsítése (épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése energiatakarékos berendezések beszerzése).
Haszonállatok takarmányozását szolgáló termékek gyártására és technológiai fejlesztések támogatására is lehet pályázni

Lehet pályázni megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására is, de kizárólag a takarmány előállítást folytató üzemben zajló gazdasági-termelési folyamatok és az üzemen belüli, a termelési és előállítást szolgáló tevékenységhez kapcsolódó építmények energiaigényének fedezésére. Ilyen lehet a fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz-igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése napkollektorok alkalmazásával, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítésével, geotermikus energia használatával, biogáz termeléssel, napelemes rendszer kialakításával vagy szélenergia felhasználásával. Tehát összefoglalva egy cég működésének szinte minden aspektusa benne van a pályázatban.

További információért vagy tanácsért hívja a 20/262-7406-os telefonszámot vagy adja meg elérhetőségét, email címét ide kattintva!

És mik a választható, de önállóan nem támogatható tevékenységek?

Például az olyan általános költségek, mint az építészek, mérnökök díjai, a hatósági eljárási díjak, valamint a tanácsadói, projekt-előkészítési és projektmenedzsment költségek. Ide tartoznak az immateriális beruházásokhoz kapcsolódó tevékenységek, például a szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése vagy a telepi infrastruktúra fejlesztése. Szintén itt kell megemlíteni a takarmány előállításhoz kapcsolódó, a termeléshez, a vállalatirányításhoz, a belső nyilvántartási-, és a vállalati infokommunikációs rendszerekhez szükséges informatikai eszközök és szoftverek beszerzését is.

Kik pályázhatnak, van-e valamilyen megkötés?

Olyan vállalkozások pályázhatnak, amelyek a támogatási kérelem benyújtását megelőzően legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkeznek és a TEÁOR-besorolásuk a 109-es, tehát takarmány előállítási tevékenységet fejlesztő vállalkozásnak számítanak. Kitétel még, hogy magyarországi székhellyel rendelkezzenek, vagy az Európai Gazdasági Térség területén rendelkezzenek székhellyel és Magyarországon fióktelepük is legyen.

A pályázati kiírás a közepes vagy nagyobb cégeket célozza, ami abból is látszik, hogy az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minimuma 50 millió forint és 2 milliárd forint a maximuma.

A támogatás maximális mértéke a közép-magyarországi régióban (KMR) az összes elszámolható költség 40%-a, a nem közép-magyarországi régióban (nem KMR) az összes elszámolható költség 50%-a, amiből az következik, hogy egy legalább 100 milliós projekttel lehet pályázni.

Egyébként a takarmánygyártás most került át a mezőgazdasági pályázatok körébe, hiszen logikailag, felhasználását, de az előállítást tekintve is ide kapcsolódik.

A takarmányelőállításhoz kapcsolódó, anyagmozgatáshoz, raktározáshoz, csomagoláshoz szükséges új eszközök és gépek beszerzése is támogatott

Melyek azok a legfontosabb határidők, amelyeket a benyújtáskor figyelembe kell venni?

A támogatási kérelmek benyújtására 2021. október 27-től 2021. december 21-ig van lehetőség. Az első szakasz 2021. október 27-től november 09-ig, a második november 10-től 23-ig, a harmadik november 24-től december 7-ig, a negyedik pedig december 08-től 21-ig tart. Egy-egy szakaszhatár után ugyan a kiírónak lehetősége van lezárni a pályázatot az igénylések kiértékelésének függvényében, de én arra számítók, hogy ez a kiírás december 21-ig nyitva marad, mert jelentős forrás áll rendelkezésre. Különösen azért, mert nem egyszerű összeállítani egy pályázatot, nem 1-2 hétig tart az előkészítése.

Milyen buktatói lehetnek?

A sikeresség az előkészítésen múlik. Az a taktika, hogy előbb nyerjük meg és majd akkor átgondoljuk, nem működik. Az elképzelést alaposan meg kell tervezni. Mi pályázatíróként csak azt tudjuk beadni, amit az ügyfél elképzel, de felelősséget érzek a sikerességért. Minden esetben még a megírás előtt átbeszéljük az elképzeléseket, hogy mi az, ami rendelkezésre áll és mi szükséges a sikerességhez.

Főleg akkor igényel több időt az előkészítés, ha építészeti beruházásról (is) szó van. Függetlenül attól, hogy kell-e építési engedély, komplett, kész tervet, tervdokumentációt kell benyújtani a pályázathoz. Korábban ez nem volt elvárás. A tervezésre már a benyújtás előtt időt és pénzt kell áldozni, mert tételes költséglebontást kell mellékelni. A tervezéshez egyébként tudunk tervezőt is ajánlani.

A másik probléma a megvalósításkor jelentkezik. A finanszírozást is előzetesen érdemes végiggondolni, mivel ez egy utófinanszírozású pályázat. Minden tétellel el kell számolni, de a támogatáshoz csak utólag jut hozzá a nyertes. Előleget ugyan lehet kérni, de az gyakorlatilag egy hitelnek felel meg, ráadásul biztosítékot is elvár a hatóság, ami készfizető kezesség vagy bankgarancia lehet. A pályázónak már most érdemes tisztában lenni azzal, hogy hogyan és milyen feltételek mellett kap hitelt a bankjától.

Én a Takarékbankot szoktam ajánlani, mert nekik van olyan pénzügyi termékük, ami a pályázatok sajátosságait figyelembe veszi.

Az építészeti beruházáson kívül van-e még olyan rész, amit ilyen alaposan meg kell tervezni?

A pontozás szempontrendszeréből az is látszik, hogy maga az üzleti terv kidolgozottsága is nagy súllyal esik latba. Egy séma alapján kell megírni, amit egy útmutató is segít. A termék bemutatásnál, például, a takarmány beltartalmi értékére is ki kell térni vagy, hogy milyen adatbázisokra alapozza a takarmány receptjét. Vagy hogy honnan szerzi be az alapanyagot, és kinek fogja a készterméket értékesíteni, a legalább 3 éves szerződések bemutatásával.

Hogyan tudják segíteni az ügyfeleiket?

Több mint 15 éve foglalkozunk mezőgazdasági pályázatokkal. Sok ilyen jellegű anyagot készítettünk, például borászatoknak az évek során. Ráadásul nem csak az előkészítésben vannak tapasztalataink, hanem a megvalósításban a pénz lehívásában és az elszámolásban is. Ebben is segítjük az ügyfeleket!

További információért vagy tanácsért hívja a 20/262-7406-os telefonszámot vagy adja meg elérhetőségét, email címét ide kattintva!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás