Az augusztusi hőség által kiváltott hőstressz drasztikusan csökkentheti a tápanyag beépülését, különösen, a későbbi vetésű, hosszú tenyészidejű kukoricahibridek esetében. Minél előrébb tartanak a szemtelítődésben, annál gyengébb lehet ez a korlátozó hatás.

Fertőzési helyzet és toxinveszély

Hirtelen megugrott a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke rajzása. A következmény egy nagyobb hernyópopuláció lehet, amely - elsősorban a későbbi vetésű, hosszabb tenyészidejű hibrideket érinti. A rágások következtében az Aspergillus flavus és a Fusarium verticillioides fertőzheti a csöveket. A következményt, a különböző mértékű toxintartalmat már jó néhányszor tapasztaltuk. A fertőzés kialakulását egy-egy zápor segtheti! Szerencse, hogy az érésben előrébb tartó állományokban a szemek fertőződő képessége lecsökken, s a hernyók, különösen a gyapottok-bagolylepke hernyójának gyengébb rágószerve is egyre nehezebben birkózik meg a keményedő kukoricaszemekkel. Bár erre is volt már példa 2012-ben.

Fotó: Pexels

Permetezés?

Ahol szintén most szökött fel a rajzás intenzitása, s az állomány még fogékony, indokolt lehet a permetezés. Elsősorban a rovarok ellen kell védekezni, mert most már az ő segítségük nélkül nem alakul ki a gombafertőzés. A gombaölő szer megkésett fejlődési fázisban lévő állományokban, a megelőzés szempontjából lehet indokolt. A fertőző anyag ugyanis, ilyenkor már a spórákkal bekent hernyók segítségével jut be a csuhé alá. A késői fertőzés jellegzetes képe az ún. "kondenzcsík" (Dr. Mesterházy Ákos professzor után), amely a kukoricamoly hernyőja által rágott vonalon fut végig, s általában a Fusarium verticillioides vagy az Aspergillus flavus gomba (esetleg mindkettő) telepszik meg rajta.

Akárhogy is van, ráérzéssel nem lehet biztosan állítani, hogy az adott tábla veszélyben van-e, vagy sem. Ehhez az állományokat alaposan át kell járni, s kibontogatással megállapítani a fertőzöttséget. A rovarcsapdás ellenőrzés a veszélyhelyzet kialakulási ütemére, méretére hívhatja fel a figyelmet.

Forrás: Magyar Kukorica Klub

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás