Bővült a technológiai gyakorlatok lehetősége a hatalmas gépfejlesztés hatására a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának Tangazdaságában. A korábbi tangazdaság épületeinek felújításával és a digitális eszközök beszerzésével egy összetett, az agrárszektor által elvárt valamennyi fejlesztési igényt kielégítő képzési centrumot hoztak létre. A központ a legmodernebb, gyakorlatorientált oktatási környezetet nyújtja az itt tanuló hallgatók számára, továbbá kutatási eszközeivel és lehetőségeivel válaszokat adhat az ágazat kihívásaira.

Az átadáson a „GINOP-3.1.1-VEKOP-15-2016-00001 Oktatási intézmények és IKT vállalkozások közötti együttműködés ösztönzése és támogatása" című kiemelt európai uniós projekt fejlesztéseit ismertették. A Széchenyi István Egyetem egyik jelentős vállalása a „Smart Farm", amely az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tangazdaságában valósul meg.

Precíziós beruházások a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán: új traktorok és munkagépek érkeztek a tangazdaságba, megújultak az épületek és hídmérleget is beszereltek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Precíziós beruházások a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán: új traktorok és munkagépek érkeztek a tangazdaságba, megújultak az épületek és hídmérleget is beszereltek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Célok, lehetőségek, sikerek

A projekt egyik célja, hogy növeljék az agrár- és kapcsolódó ágazati szakemberek képzésének színvonalát. Támogatják továbbá a mezőgazdasági digitalizációt és generációváltást, elő szeretnék segíteni a kutatási és fejlesztési (K+F) programokat, valamint az agrár- és élelmiszeripari együttműködéseket. A projektben beszerzett eszközöket az AXIÁL Kft., az AGROTEC Magyarország Kft. és a Metripond Plus Mérlegtechnika Kft. biztosította.

Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratórium elnöke a Széchenyi István Egyetem és a mosonmagyaróvári agrárkar összekapcsolódásának sikeréről beszélt. Szerinte ez azért volt jó döntés, mert a kihívások közül a legnagyobb az élelmiszerellátás biztonsága, amely a legmodernebb gépészeti technológiák gyakorlatban való alkalmazásával érhető el.

Az egyetemen a gépészeti digitális megoldásokat összekapcsolták a mezőgazdasággal, így teremtve megfelelő technológiai környezetet. A technológia, a beágyazottság és a fenntarthatóság szempontjainak is megfelel a tangazdaság, a Smart Farm összekapcsolja a digitális agráriumot, a precíziós gazdálkodást és az ezekhez szükséges hátteret. A 21. századi infrastruktúra része az 5G hálózat és a drónflotta is. A kialakított rendszer az oktatási és az innovációs tartalom mellett gazdasági együttműködési lehetőséget is biztosít majd a későbbiekben - fogalmazott.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Infokommunikáció és digitálisan vezérelhető erőgépek

Dr. Solymár Károly Balázs energiaügyi infokommunikációért felelős helyettes államtitkár elmondta: a Programozd a jövőt! elnevezésű program keretében valósult meg a Smart Farm kialakítása, amiben nagy szerepet játszott a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja. Elmondta: azzal, hogy a központ infokommunikációs arculattal jött létre, ez a terület felemelkedett az egyetemen hagyományosan erős járműipari pillér mellé. Megemlítette, hogy a központ az elmúlt években valós vállalati partnerségekkel tudott kiépíteni, és felkészült arra, hogy együttműködjön más tudományterületekkel.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője közös sikernek nevezte a beruházást, amelynek megvalósításában az intézmény különböző karai és szervezeti egységei dolgoztak együtt. Kiemelte: valós tartalommal szeretnék megtölteni a Smart Farmot, és példaként a digitálisan vezérelhető erőgépekkel, a mezőgazdasági termelésben használható földi-légi együttműködő rendszerekkel, a gazdák igényeire szabott permetező drónnal, az önjáró robotokkal és a vadkármegelőző rendszerrel kapcsolatos kutatás-fejlesztéseket említette.

Dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem Agrár és Élelmiszeripari Kutatóközpont vezetője) bemutatta a Smart Farm fejlődési szakaszait:

Az 510 hektáros gazdaság teljes termelési vertikuma integrált a hazai élelmiszerláncban. Modern precíziós eszközparkot alakítottak ki, saját fejlesztési robotok, drónok állnak rendelkezésre.

  • 2026: precíziós, autonóm Smart Farm kialakítása
  • 2028: élelmiszertermelés, amihez szükséges a feldolgozás és tárolás fejlesztése.
  • 2030: digitálisan nyomon követett Smart Farm, Automated Data-controlled Smart Farm (ARAT-FARM mintagazdaság)

A programon együttműködési megállapodást írt alá a Széchenyi István Egyetem és a AXIÁL Kft. ügyvezetője, Pintér Zsolt: fontos szerepet szánnak a gyakorlati képzések szervezésére, amelyet a hallgatók mellett a gazdálkodók, szaktanácsadók és cégek részére is elérhetővé tesznek.

Drónok, New Holland traktorok és munkagépek a tangazdaság fejlesztései között - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Drónok, New Holland traktorok és munkagépek a tangazdaság fejlesztései között - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Az együttműködések és a gépek

A tangazdaság szoros kapcsolatban dolgozik együtt a Széchenyi István Egyetemen működő kompetencia központokkal, a Digitális Fejlesztési Központ, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ, valamint a Járműipari Kutatóközpont is részt vesz a közös munkában. A precíziós technológiát érintő beruházások egyik célkitűzése, hogy a digitális mezőgazdaságban jelentős fejlesztéseket tudjon elérni az intézmény. A beruházás egyik részeként megújul a tangazdaság központi épülete, ahol irodák, valamint modern oktatóhelyiségek is helyet kaptak. A felújítás másik része egy eszközpark-beszerzés.

Az átadott gépek között voltak New Holland traktorok, Horsch Pronto 4 DC + SingularSystem vetőegység, Pöttinger Terradisc 6001 T rövidtárcsa, Bednar Swifter magágykészítő, New Holland PSXV 6S váltvaforgató eke, METRIPOND M18 acél hídmérleg, Manitou MLT 625 teleszkópos rakodógép, New Holland XCN2050 GPS rendszer, Pöttinger Terria 4030 talajlazító. A program további részleteiről itt lehet többet olvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás