Hirdetés
Sárgul, fakul és pusztul a növényzet az aszály miatt, egyre szélsőségesebbek a válaszreakciók
A hónapok óta tartó csapadékszegény, gyakran rendkívül meleg időjárás mostanra a Magyarországot borító természetes növénytakarón is komoly változásokat okozott. A szárazság miatt kiégett táj és a sárguló falevelek már a műholdfelvételeken és webkamerák képein is jól láthatóak. Sok helyen a fák zöld színe is megfakult, rozsdabarnára, sárgára váltott és besárgult, pedig az évszakok hagyományos rendje szerint ez még korai lenne. Mit tehetnek ilyen körülmények között a növények?
Az Időkép írta meg, hogy a zöld szín hiánya az űrből még inkább szembetűnő. Elég összehasonlítani a 2022. augusztusában készült műholdképeket a tavaly ilyenkor készült felvételekkel. A műholdképek forrása: NASA Modis.

A megfakult táj a meteorológiai portál webkameráinak felvételein is jól látható:

Mit tehetnek a növények ilyen extrém száraz körülmények között?
Tartósan meleg, száraz körülmények között a növények számára az a legfontosabb, hogy megőrizzék az életfolyamataikhoz szükséges nedvességüket. A gyepfüvek viszonylag hamar feladják a harcot a tartós hőséggel és az aszállyal szemben, mivel a talaj felső része rövid idő alatt ki tud száradni. Amikor viszont újra elegendő a nedvesség, gyorsan regenerálódik. Sok szántóföldi növény és fafajta azonban más utat választ - írták.
Az aszály elleni védekezés további szintjei és lépései
Ha ez sem elég, akkor csökkentik a fotoszintézist és lelassítják anyagcseréjüket, ami a termés rovására történik. Ha ez is kevésnek bizonyul, akkor megszabadulnak a leveleiktől is. Nem küldenek értékes nedvességet a levelekhez, így azok fokozatosan elszáradnak és lehullanak. A leveleket ettől függetlenül a tartósan erős UV-sugárzás is képes jelentősen károsítani. Ha fent leírtak egyike sem válik be, a növény végleg kiszárad és elpusztul - közölték.

A talaj sok helyen már a nagyobb, mélyebbre nyúló gyökérrel rendelkező fák számára sem nyújt elegendő nedvességet, ezért sok fa már elkezdte alkalmazni a fent leírt stratégiákat. A fiatal fák kisebb gyökérzetük miatt különösen veszélyeztetettek, ezek öntözés hiányában sajnos nem élik túl az aszályt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés