Hirdetés
Szeptembertől indul a 15 hónap védettség a hitelekre a gazdáknak
A hiteltörlesztési moratórium veszélyhelyzettel kapcsolatos különös szabályainak bevezetéséről szóló 292/2022. számú kormányrendelet kimondja: az adós kérelme alapján 2022. szeptember 1-től 2023. december 31-ig nem lehet felmondani tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettség nem teljesítése miatt a kölcsön-, illetve pénzügyi lízingszerződéseket az érintett adósok esetében. A jövő év végéig tartani kell a szerződésekben foglaltakat, ami nagy könnyebbséget jelenthet a gazdáknak.
Két kormányrendelet, két miniszteri rendelet és két kormányhatározat jelent meg a Magyar Közlöny 133. számában, amelyek rendelkeznek az agrárgazdálkodók számára bevezetendő hiteltörlesztési moratóriumról, az aszálykárok csökkentését szolgáló gyorsított biztosítói kifizetésre vonatkozó szabályokról, valamint a bajba jutott ágazatot segítő állami feladatokról - írta az Adózóna.

Ezekre vonatkozik a hitelmoratórium
A hiteltörlesztési moratórium veszélyhelyzettel kapcsolatos különös szabályainak bevezetéséről szóló 292/2022. számú kormányrendelet kimondja: az adós kérelme alapján 2022. szeptember 1-jétől 2023. december 31-éig nem lehet felmondani tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettség nem teljesítése miatt a kölcsön-, illetve pénzügyi lízingszerződéseket azon adósok esetében, amelyek
- – növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások (TEÁOR: 01 és ÖVTJ: 01)
- – erdőgazdálkodás (TEÁOR: 02 és ÖVTJ: 02)
- – halászat, halgazdálkodás (TEÁOR: 03 és ÖVTJ: 03)
- szakágazatból származó 2021-es – az eladott áruk beszerzési értéke nélkül számított – nettó árbevétele eléri az évi nettó árbevételének 50 százalékát, vagy
- – a hitel célja megfelel a felsorolt valamelyik szakágazatnak.
A portál kiemeli, hogy az adós szeptember 15-ig kérelmezheti a hitelezőnél a fizetési haladékot, a határidő jogvesztő. A moratóriumot a 2022. augusztus 31. napján fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre kell alkalmazni. A kérelem tartalmát az agrárminiszternek a szintén a Magyar Közlöny 133. számában közzétett 23/2022. AM rendelete határozza meg. A hitelezőknek 5 napon belül tájékoztatniuk kell az érintett adósokat.
Az aszály, a biztosítások és a vészhelyzet
A kormány a moratórium meghirdetésével egyidejűleg speciális szabályokat vezetett be az aszály miatt a mezőgazdasági biztosításokra is a biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény aszály-veszélyhelyzetben alkalmazandó eltérő szabályainak bevezetését előíró 291/2022. kormányrendeletben.
E szerint aszálykárfedezettel rendelkező növénybiztosítási szerződés esetén a biztosítónak a kárbejelentés beérkezésétől számított 14 napon belül kárelőleget kell fizetnie a károsult termelőnek. Ennek mértéke a szerződés szerint fizethető kártérítés legalább 50 százaléka.
A kárelőlegre a termelő akkor jogosult, ha a 2022. október 31-éig benyújtott kárbejelentés során arról nyilatkozik, hogy a szántóföldi növénytermesztés keretében termelt kukorica vagy napraforgó esetében az elszenvedett kár üzemenként és növénykultúránként eléri a 80 százalékos mértékű kárátlagot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés