Aranyhal ikrát mutatott a mikroszkópban. Elmagyarázta, hogyan kísérletezte ki a pontyivadék nevelésének új és természetbarát módszerét, amit az OTDK különdíjjal jutalmazott. Megmutatta a makrofotót a lepkeszárnyról, amelyen jól felismerhető a hímpor aranya. Mindez Turuczki Szabolcs Márk tudománya. Az SZTE Mezőgazdasági Kar mezőgazdasági mérnök alapszakán végzett hallgatótól azt is megkérdezték, honnan indult és kik segítették az útján.

A Szegedi Tudományegyetem weboldalán jelent meg Újszászi Ilona cikke a fiatal magyar kutatóval, ezt a szakmai anyagot szemléztük.

Halakat tenyészt, kutat, fejleszt és rovarokat fotóz a természetbúvár Turuczki Szabolcs Márk
Halakat tenyészt, kutat, fejleszt és rovarokat fotóz a természetbúvár Turuczki Szabolcs Márk

A kezdetekről

Középiskolásként kezdtem a kísérletezést. A Csányi Alapítvány szegedi Természetbúvár Klub foglalkozásain szerzett ismereteimet, megfigyeléseimet otthon, a tanyánkon kialakított kis tavamban igyekeztem tovább gyarapítani. Aranyhal és szivárványos guppi tenyésztését kezdtem el természetes ízeltlábú alapú táplálékforrásokon – indította történetét Turuczki Szabolcs Márk.

Díjból kutatás

A fiatal természetbúvár szakmai útját a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán Dr. Monostori Tamás főiskolai tanár mellett a Csányi Alapítvány mentora, az SZTE alumnusa, Mikics Péter egyengette.

A Dr. Karikó Katalin biológus Széchenyi-díj támogatásából megvalósuló kutatóprojekt foglalkozásaiba kapcsolódtam be. A projekten belül az SZTE és az Új Nemzeti Kiválóság Program pályázatán elnyert kutatómunkához szükséges fotók elkészítését és mikroszkópos vizsgálatait, továbbá az algatermelő rendszer kiépítését célzó megfigyeléseimet az alapítványi társaim segítségével végeztem – sorolta az ifjú kutató.

Turuczki Szabolcs Márk (SZTE MGK) saját kutatóhelyet alakított ki az elnyert támogatásokból - Fotó: Benczúr Anna
Turuczki Szabolcs Márk (SZTE MGK) saját kutatóhelyet alakított ki az elnyert támogatásokból - Fotó: Benczúr Anna

Kísérletről kísérletre vitt a sikerig Turuczki Szabolcs Márk útja

Az addigi eredményeimmel és a csoporttal közösen készített fotókkal, kísérletekkel kiegészített dolgozattal és prezentációval az SZTE MGK Tudományos Diákköri Konferenciáján első helyezést értem el – jelölte meg az első mérföldkövet.

OTDK különdíj a ponty ivadék táplálása témában

Az Országos Tudományos Diákkör különdíját hozta el Turuczki Szabolcs Márknak az a kutatás, amelyben leírta: miként lehet természetbarát módon a ponty ivadékait táplálni nagy vízibolhával és közönséges lisztbogár lárvákkal.

Előállítjuk az algát, azon fejlődnek a zooplankton élőlények, amiket megetetünk a halakkal. Mivel a halaknak nagyobb eleségforrásra is szükségük van, ezért nekik lisztkukacot adunk, miközben a lisztkukac ürülékét visszaforgatjuk az algák számára, ez lesz a táptalajuk. A lisztkukaccal csak búzakorpát és répát etetünk, így magas karotin és foszfát tartalmú eleséget adunk a halaknak – mondta.

Mikroszkópot is vásárolt a Turuczki Szabolcs Márk kutatásait is támogató alapítvány, köszönhetően Karikó Katalin segítségének. Fotó: Sahin-Tóth István
Mikroszkópot is vásárolt a Turuczki Szabolcs Márk kutatásait is támogató alapítvány, köszönhetően Karikó Katalin segítségének. Fotó: Sahin-Tóth István

Turuczki Szabolcs Márk kísérleteinek „szereplőit” – a vízben oxigént termelő algáktól kezdve a zooplanktont alkotó vízibolháig és kagylósrákig – mikroszkóp segítségével vizsgálták az érdeklődők a Csányi Alapítvány Életút fesztiválján. A fiatal kutató eredményeit már a munkahelyén, a zsombói tápgyártó cégnél igyekszik hasznosítani - írták.

Fotózás és technológia: szép-e a pókportré?

A különböző bogarakról, rovarokról rétegfotózással készítenek portrét a Csányi Alapítvány szegedi Közösségi Házában. A Fotós Klub munkájához – Karikó Katalin adományából – spektívet, teleobjektívet, mikropozícionáló eszközt vásároltak.

A fordított optikás eljárással készült pókportrét Turuczki Szabolcs Márk készítette.
A fordított optikás eljárással készült pókportrét Turuczki Szabolcs Márk készítette.

Például a lepkeszárnyat vagy a pókot behelyezik egy derítőlap alá és vakuval vagy egyéb fénytechnikával megvilágítják, majd szépen, lassan – az általuk készített sínen, mikropozícionáló segítségével – mozgatjuk a gépet és 50-60 képet készítünk az állatról. Mindegyik rétegről lesz egy kép – folytatta a magyarázatot az SZTE MGK friss diplomása.

A sok rétegképet a Helikon Focus Pro szoftver összegezi egyetlen, minden részletében éles fotóvá – mutatta. –Így láthatjuk meg, hogy közelről egy lepke vagy egy pók mennyire szép - fogalmazott.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás