A repcetermesztésben alapvető fontossággal bír a jól megtervezett alaptrágyázási technológia. Ennek során a foszfor és a kálium teljes mennyisége mellett, a dinamikus őszi fejlődéshez kijuttatásra kerül hektáronként 30-40 kg nitrogén is. Az időjárási körülmények előre nem láthatóak, ezért a repce sikeres áttelelésének záloga a regulátorozás és a növénykondicionálás, melynek eredményeként megerősödött gyökérzettel, 8-10 leveles állapotban megy a télbe. A rozettás állapot elmaradása és a szárbaindulás nem kívánatos, mivel a növények télállósága ezen fenológiai stádiumban már jelentősen romlik, az állomány nagy része kifagyhat, és a kiritkult repce továbbtermesztése már nem lesz gazdaságos.

A növények túlfejlődését elsősorban a különböző reguláló hatású gombaölő szerekkel lehet megakadályozni, melyek a gibberellinek bioszintézisét gátolják, amely a hajtáscsúcsban növekedésgátló hatást eredményez. Ezzel párhuzamosan módunk nyílik a növényeket „megerősíteni”, még a tél beállta előtt. Mivel a lombozat növekedése gátolt, célzott levéltrágyázással a repce erőforrásait a sejtfalak megerősítésére, a fagyállóságot növelő szénhidrátok szintézisére és a gyökérzet fejlesztésére fordíthatja.

Milyen levéltrágyákat használjunk a növénykondicionálásra?

A hangsúly a foszfor, a kálium és a kén mellett mindenképpen a mikroelemek kijuttatásán van, ugyanis nem a növény fejlődésének gyorsítása a cél. Ezért nitrogént ne vagy csak kis mennyiségben tartalmazzon a levéltrágya. A lombtrágyázásra 6 leveles állapot környékén kerüljön sor, hogy még időben felszívódva kifejthessék hatásukat.

A repce bórigénye jelentős, mintegy tízszerese a búzáénak. A Genezis Pétibór Extrában található 10% bór hatékonyan javítja a télállóságot, növeli a sejtfalak vastagságát. Vigyázzunk, hiánya már az ősz folyamán mutatkozhat, amelyet a gyökérnyak megbarnulása jelez. A bórt érdemes kombináltan foszforral is kijuttatni (Genezis Pétisol Foszfor és Bór 8% N + 20% P2O5 + 1% B).

A foszfor a fejlődés korai szakaszában segíti a gyorsabb gyökérképződést, de szerepet játszik a stabil energiaháztartás biztosításában is. A levélen keresztül történő foszfortáplálással (6 leveles állapottól) fokozhatjuk a növények őszi gyökérfejlődését a hajtásnövekedés rovására. A foszforlombtrágyázás ilyenkor azért is indokolt, mert hűvösebb időben lassul a foszforfeltáródás a talajból.

A mangán szerepe meghatározó a szénhidrát-anyagcserében. Elégtelen mangánellátottság esetén az őszi állományok legyengülnek, a növények fogékonyabbá válnak a betegségekre. A mangánhiány fokozottan jelentkezhet kötött vagy tömörödött meszes talajokon. Megelőzésére a Genezis Mikromix-A Mangán (5% Mn) jelenti a megoldást.

A réz és a cink javítják a növény vitalitását és ellenálló képességét. A cink a növekedésszabályozásban játszik szerepet, hiányában lassul az őszi gyökérfejlődés, valamint csökken a gyökerek betegségekkel szembeni ellenálló képessége. A technológiában cinkpótlásra a legtöbb esetben az őszi időszakban kerül sor, így akár egyszeri Genezis Mikromix-A Cink (5% Zn) vagy Genezis Mikromix BS (1,3% N + 4,2% SO3 + 3,5% Zn + 14% aminosav) kijuttatása a teljes vegetáció idejére képes biztosítani a növény cinkigényét. Utóbbi aminosavai révén feltölti a növényi sejtek aminosavraktárait, segítve a hatékonyabb fehérjeszintézist, azaz a felkészülést a télre. Rézpótlásra a Genezis Mikromix-A Réz (5% Cu) készítmény áll rendelkezésre.

Komplex mikroelempótlásra a Genezis Mikromix-A Olajos növény (1,2% B + 0,4% Cu+ 1% Fe + 0,6% Zn + 0,2% Mn) levéltrágyánkat ajánljuk, amelyben a szükséges mikroelemek a repce igényéhez igazodva állnak rendelkezésre.

(x)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás