A vízben oldódó, szénhidrátokban gazdag takarmányok a tejelő szarvasmarhák számára a laktáció korai szakaszában alapvető energiaforrást jelentenek, a rágást és a bendő pufferelését elősegítő szerkezeti rostot biztosítanak. Az ilyen takarmányok támogathatják a bendő egészségét, a takarmányfelvételt és a magas tejtermelést. A forrástól, a felvehető mennyiségtől és a teljes takarmány összetételétől függően.

Az intenzív tejtermelő rendszerekben a tejelő tehenek takarmányadagjai akár 300 g keményítőt is tartalmazhatnak kilogramm-szárazanyagra vetítve. Ezt kukoricaszilázs, szemek és keményítőben gazdag melléktermékek biztosítják koncentrátumkeverék formájában, hogy növeljék az energiafelvételt, a termelési eredményt és a takarmányátalakítási hatékonyságot.

A szubakut bendőacidózis fokozza más anyagcserezavarok kockázatát, és komoly állatjóléti és etikai kérdéseket vet fel a tejtermeléssel kapcsolatban
A szubakut bendőacidózis fokozza más anyagcserezavarok kockázatát, és komoly állatjóléti és etikai kérdéseket vet fel a tejtermeléssel kapcsolatban (Fotó: Pixabay)

A koncentrátumok túlzott mértékű bevitele azonban csökkenti a fizikai hatásos semleges detergens rostok teljes mennyiségét a kérődzéshez, és növeli a szubakut bendőacidózis előfordulását és súlyosságát.

A szubakut bendőacidózis fokozza más anyagcserezavarok kockázatát, és komoly állatjóléti és etikai kérdéseket vet fel a tejtermeléssel kapcsolatban. Másrészt a vízben oldódó szénhidrát mint energiaforrás növekvő aránya a kérődzők takarmányában javítja a nettó takarmánytermelési indexet. Emellett támogatja a magas tejhozamot, növeli a tehenek teljesítményét és a bendő egészségét, és befolyásolja a tejtermelés fenntarthatóságát.

A növényi szénhidrátok osztályozása

A növényi szénhidrátokat sejtfal- és sejttartalmú szénhidrátokra osztják. A sejtfal-szénhidrátok közé tartoznak a pektintartalmú anyagok, a hemicellulóz és a cellulóz, a sejttartalom-szénhidrátok pedig a mono-, di- és oligoszacharidokból, a fruktánokból és a keményítőből állnak. A növényi szénhidrátok közül a mono-, di- és oligoszacharidok, valamint a fruktánok vízben oldódó szénhidrátoknak minősülnek.

A vízben oldható szénhidrátok hatása a bendő pH-jára

A vízben oldható szénhidrátok bendőmikrobióta általi fermentációs sebessége a szénhidrátok típusától, a sejtfal integritásától és a polimerizáció mértékétől függ. A mono- és diszacharidok gyorsan felszabadulnak a növényi sejtből vagy a takarmánymátrixból, a bendőmikrobióta rögzíti őket, és energiaforrásként szolgálnak.

Bizonyos esetekben a mono- és diszacharidok mikrobiális glikogénné alakulnak át, és a vékonybélbe jutva csökkentik a bendő savterhelését. A túlzott mennyiségű szacharidok azonban laktáttá és rövid szénláncú zsírsavakká fermentálódnak, és akut vagy szubakut bendőacidózist okoznak.

 A szacharózban gazdag takarmányozás korlátozása keményítőtartalmú gabonákkal kombinálva növeli a bendőacidózis és a szisztémás gyulladásos reakció kockázatát. Az oligoszacharidok és fruktánok kevésbé gyorsan fermentálódnak a bendőben több acetáttá és butiráttá, és kevés vagy egyáltalán nem laktáttá; ezért a vízben oldható szénhidrátokban gazdag takarmányok etetése csak mérsékelt vagy alacsony kockázatot mutat a szubakut bendőacidózisra.

A keményítőben gazdag takarmányok etetése csökkent baktériumdiverzitással és fajgazdagsággal jár, de a vízben oldható szénhidrátban gazdag rizskása támogatja a fruktanolitikus baktériumokat, például a Pseudobutyrivibrio ruminist, amely a szénhidrátokat formiáttá és butiráttá fermentálja.

A vízben oldható szénhidrátok hatása a takarmányfelvételre és a termelésre

Az olyan diszacharidok, mint a szacharóz, a laktóz, a melasz, a savó vagy a melasz alapú kereskedelmi folyékony pótlás etetése a tejelő tehenekkel a laktáció korai szakaszában növeli a szárazanyagfelvételt, a tejhozamot és a tejfehérje-hozamot, de csökkenti a takarmányátalakítási hatékonyságot. A vízben oldódó szénhidrátokban gazdag takarmány etetése elegendő a napi 25-30 kg tejet termelő laktáló tehenek számára, de ha a termelési szint meghaladja a napi 30 kg tejet, akkor további energiában gazdag koncentrátumra van szükség az energiaszükséglet kielégítéséhez.

Tejelő tehenek fenntartható takarmányforrása

Az intenzív tejtermelő rendszereknek nagyobb tejhozamra van szükségük ahhoz, hogy gazdaságilag versenyképesek maradjanak. A koncentrátumkeverékek, például a gabonafélék arányának növelése biztosítja a magasabb tejhozamhoz szükséges energiát, azonban a gabonafélék emberi fogyasztásra alkalmas takarmányforrásoknak minősülnek.

Másrészről viszont a legelőkből származó takarmányok teljes mértékben emberi fogyasztásra alkalmasak, ezért a kérődzők számára fontos fenntartható takarmányforrásnak számítanak. Ezen túlmenően a takarmány vízben oldódó szénhidrátjainak növelése szacharóz, laktóz, melasz, tejsavó vagy kereskedelmi forgalomban kapható folyékony takarmánykiegészítő formájában javítja a tejelő szarvasmarhák nitrogénfelhasználási hatékonyságát, és csökkenti az állat nitrogénveszteségét.

Záró megjegyzések

Az intenzív tejtermelő rendszerekben a megfelelő takarmányozási gyakorlat kritikus fontosságú a tejelő tehenek egészségének és jólétének előmozdítása, valamint a negatív környezeti hatások enyhítése szempontjából. A vízben oldódó,  szénhidrátokban gazdag takarmányok a forrástól, a beépítési szinttől és a teljes étrend összeállításától függően támogathatják a bendő egészségét, a takarmányfelvételt és a magas tejtermelést.

További kutatásokra van szükség a vízben oldódó szénhidrátok iránti élettani szükségletek eltéréseinek értékeléséhez a korai laktációs időszakban alkalmazott takarmányban, valamint annak felméréséhez, hogy a takarmányoktól eltérő, vízben oldódó szénhidrátok milyen lehetőségeket rejtenek a tejelő tehenek takarmányozásának fenntarthatósága érdekében.

(Forrás: allaboutfeed.net)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás