Hirdetés
A cirok jó választás a klímaváltozásból adódó kihívásokra
Az elmúlt szezonban, több mint 120 éve nem tapasztalt aszály sújtotta a magyar mezőgazdaságot a tavaszi vetésű növények számára legfontosabb vegetációs időszakban. Mivel továbbra is a kukorica a meghatározó a magyar vetésszerkezetben, így az elmúlt szezon szinte minden növénytermesztő számára óriási termés- és ezáltal jövedelemkiesést, az állattenyésztők számára tömegtakarmány alapanyag hiányt és egyben megnövekedett takarmányozási költségeket okozott.
Egyre többen látják be, hogy Magyarország egyes területei nem alkalmasak a kukorica biztonságos termesztésére, ezért keresik azokat a növényeket és megoldásokat, amelyek termesztésével és alkalmazásával csökkenthetik az időjárásból adódó kockázatokat. Emellett az inputárak drasztikus emelkedése még inkább felértékelte azokat a növényeket, amelyek alacsonyabb tápanyag-visszapótlás mellett is jövedelmezően termeszthetők.

A biztonságos termelést előtérbe helyező gondolkodás nem csak a magyar termelőkre jellemző, hanem az európai gazdáknál is évek óta mozgatója a vetésszerkezet tudatos átalakításának. Emiatt egyre több termelő választja a cirkot, mint választ a klímaváltozásból adódó kihívásokra.
A cirok sikerének titka egyszerű és magában a növényben keresendő.
Mivel a növény Afrikából származik, kimagasló aszály-, valamint stressztűrő képessége miatt egységnyi szárazanyag előállításához 30-50%-kal kevesebb vízre van szüksége, mint a kukoricának, így csapadékhiányos körülmények között ugyanazon a területen a termése legalább 15-20%-kal magasabb, mint a kukoricáé. Termesztése nem igényel speciális gépeket, a vetésforgóba jól beilleszthető, a szélsőségesen szikes vagy homokos területek kivételével biztonságosan termeszthető.
A szemes cirok a világon az 5. legnagyobb területen, több mint 42 millió hektáron termelt gabonanövény, kiváló takarmány-alapanyag. Jelenleg hazánkban nem tudunk annyit szemes cirkot termelni, mint amennyire tartós piaci igény van. A silócirok egyre több mérvadó állattartó számára alternatív megoldás, akik így akarják biztonságosan megtermelni és biztosítani a tömegtakarmány-bázisukat gyengébb adottságú területeken.

A Lidea Európa legnagyobb ciroknemesítő és a legszélesebb fajtaválasztékkal rendelkező vetőmag-vállalata. Kiemelkedő szerepe van abban, hogy folyamatosan nő a cirokkal bevetett területek nagysága hazánkban is. Mások vagyunk, mint az egyéb nemesítőházak, mert a kiváló genetika mellett szaktanácsadói hálózatunkon keresztül olyan személyre szabott megoldásokat kínálunk partnereink részére, amelyek a hazai viszonyok között biztosítják a cirok nyújtotta előnyöket minden piaci szereplő számára.
A ciroktermesztés sikerében alapvető a fajtaválasztás, ami mindig egy stratégiai döntés. Az eltérő igények és lehetőségek eltérő megoldásokat kívánnak.
A Lidea fajták évek óta piacvezetők Magyarországon is. A kínálatunkban megtalálható szemes cirok hibridjeink jól beilleszkednek és kiemelkedően teljesítenek a hazai termesztési környezetben, termésük kifejezetten keresett, mivel találkozik a célpiac igényeivel, ezért könnyen és biztosan értékesíthetők. Silócirok-portfóliónkat a szarvasmarha-ágazat eltérő, speciális takarmányozási igényeinek figyelembevételével alakítottuk ki, megtalálhatók benne az ún. hagyományos, de takarmányozásra egyértelműen javasolt silócirkok mellett a legújabb szakmai nemesítési irányt képviselő BMR típusú silócirkok is.
Összegezve: a Lidea cirok termesztése lehetőséget teremt a gazdáknak arra, hogy aszályos körülmények között, gyengébb adottságú területeken is biztonságosan és jövedelmezően tudjanak gazdálkodni.
Legyen Ön akár termelő, akár állattartó vagy épp emberi fogyasztással kapcsolatban keres információkat, a www.acirok.hu oldalon mindent megtalál!
Az összes hibrid leírása, illetve a cirok termesztéstechnológiai kiadványunk is megtalálható online formában a weboldalunkon:
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés