A kiegészítő takarmányok vagy előkeverékek elsősorban nem az állatok energiával és fő tápanyagokkal való ellátására összpontosítanak, hanem speciális összetevők beépítésével támogatják őket. A takarmányiparban a legidőszerűbb témák a funkcionális kiegészítő takarmányok, az alternatív fehérjék, az abraktakarmány és a takarmány-adalékanyagok. Utóbbiakat egy átfogó jóváhagyási eljárás után használják.

Funkcionális kiegészítő takarmányok

A kiegészítő takarmányok vagy előkeverékek elsősorban nem az állatok energiával és fő tápanyagokkal való ellátására összpontosítanak, hanem speciális összetevők beépítésével támogatják őket. Ezek lehetnek aminosavak és enzimek, közepes szénlánchosszúságú zsírsavak, oligo- vagy poliszacharidok, illetve polifenolok, amelyek elősegítik a bélműködést, az anyagcserét, támogatják az immunrendszert és így az állatok egészségét.

A takarmányozás célja, hogy a takarmányadagokat az állat tényleges szükségleteihez igazítsák: a szervezet funkcióinak fenntartásához, valamint a hús-, tej- vagy tojástermeléshez.
A takarmányozás célja, hogy a takarmányadagokat az állat tényleges szükségleteihez igazítsák: a szervezet funkcióinak fenntartásához, valamint a hús-, tej- vagy tojástermeléshez. (Fotó: Pixabay)

A kiegészítő takarmányok ma különösen érdekesek, mivel segíthetnek az állattartó telepeken felhasznált antibiotikumok mennyiségének csökkentésében.

Takarmánykeverékek optimalizálása nitrogénre és foszforra

Mára már megértettük, hogy a takarmányban lévő felesleges nitrogén és foszfor hogyan halad át az állatok tápcsatornáján, és hogyan ürül ki a trágyába, ahol szennyezheti a környezetet. A táplálkozási, takarmányozási szakértők továbbra is azt vizsgálják, hogyan lehetne csökkenteni az esetleges káros hatásokat.

A takarmányozás célja, hogy a takarmányadagokat az állat tényleges szükségleteihez igazítsák: a szervezet funkcióinak fenntartásához, valamint a hús-, tej- vagy tojástermeléshez. Az állatok magas fehérjeigénye miatt a fehérje-kiegészítés gyakran meghaladja a táplálkozási szempontból szükséges szintet. Ez a helyzet a foszfor esetében is, ahol az egy adott forrásból származó, a takarmányban elérhető mennyiség változhat, vagyis több lehet a vártnál, vagy előfordulhat, hogy az állat számára rosszul hasznosítható és azonnal kiürül.

A fehérjeigény jobban kiegyensúlyozható a takarmányfehérje minőségének optimalizálásával: célzott takarmány-feldolgozással, szabad aminosavak pótlásával, valamint specifikus enzimek alkalmazásával.

A legfontosabb az, hogy megfeleljen az állat adott teljesítményszintje és/vagy növekedési fázisa által támasztott táplálkozási követelményeknek. A foszforproblémák orvosolhatók az állati takarmányok foszfortartalmának olyan szintre csökkentésével, amely még nem okoz hiányt.

Alternatív, nem GMO-fehérjeforrások

Mivel egyre nehezebb szójalisztet beszerezni olyan beszállítóktól, akik garantálni tudják, hogy a termék nem tartalmaz genetikailag módosított (GMO) növényekből származó anyagokat, számos európai országban növekszik az olyan gazdálkodók száma, akik abbahagyták az importált szójaliszt vagy az ezt tartalmazó takarmány használatát. Ezért egyre nagyobb az igény a helyette használható

alternatív fehérjetakarmányokra. Ilyen például a GMO-mentes repcedara, a mezei bab, a borsó, a csillagfürt vagy a napraforgóliszt.

Mindezekre már van kereslet, és folytatódik a kutatás annak kiderítésére is, hogy ezek az alapanyagok mennyiben használhatók fel állati takarmányokban anélkül, hogy befolyásolnák az állatok egészségét, a takarmányfelvételt és a hatékonyságot, valamint az állati termékek ízét és állagát.

Folytatódik a rovarfehérje kutatása

Mivel a világ növekvő népessége továbbra is etikai kérdésként kezeli, hogy az állatállományt emberi táplálkozáshoz felhasználható összetevőkkel etetik, folytatódik az állati takarmányként használható új fehérjeforrások keresése. A jelenlegi kutatások szerint az egyik ígéretes új forrás a rovarfehérje. Ennek

takarmányozási célú felhasználását az EU-ban is jóváhagyták, és a monogasztrikus állatokkal végzett takarmányozási kísérletek kezdeti eredményei már rendelkezésre állnak.

Azonban élelmiszerbiztonsági kérdéseket, különösen az esetleges higiéniai kockázatokat még tisztázni kell.

A víz mint takarmány

Az energia- és alapvető tápanyag-utánpótláson túl a megfelelő mennyiségű víz biztosítása (2-5 liter/kg szárazanyag-bevitel fajtól, felhasználási iránytól, teljesítményszinttől, takarmányozástól, időjárástól és egyéb tényezőktől függően) a minőség alapvető előfeltétele annak, hogy a haszonállatok egészsége és teljesítménye is megfelelő legyen. A víz tehát nem az egyik, hanem a legfontosabb tápanyagnak vagy takarmánynak tekinthető, és

kizárólag a gazdálkodó felelős azért, hogy ne legyen korlátozó tényező az állatok teljesítményében.

Az abrak minősége

A kérődzők takarmányának jelentős részét az abraktakarmányok, például a fű- vagy a kukoricaszilázs teszik ki, de minőségük és táplálóértékük jelentősen eltérhet.

A takarmányminőség maximalizálása egyre inkább a műszakilag megalapozott termesztési tervezésre, valamint az optimális betakarítási jellemzők elérésére összpontosít azzal, hogy a terményt a legtáplálóbb szakaszában vágják le és gyűjtik be.

A takarmány minőségének megőrzése érdekében további szilázs-adalékanyagok is használhatók, amelyek jelentősen hozzájárulnak az erjedési folyamat javításához, és egyben stabilizálják az erjesztett takarmányt a tárolás során, hogy segítsék megőrizni minőségét akkor is, amikor az levegővel érintkezik.

Takarmányadalékok

A takarmány-adalékanyagokat széles körben használják az EU takarmányiparában, de csak egy átfogó és összetett jóváhagyási eljárás után. Ennek során az adalékanyagok hatékonyságát vizsgálják és azt, hogy azok biztonságosak-e a gazdálkodók és az állatok számára.

Széles körben alkalmaznak enzimeket bizonyos összetevők, például fehérje, foszfor vagy szénhidrátok emészthetőségének javítására. Hasonlóképpen számos probiotikumot és egyéb terméket használnak a bélflóra és az egészség stabilizálására.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás