Hirdetés
Átlagosan 13 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak
A mezőgazdasági termelői árak 13 százalékkal emelkedtek az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a növényi termékek 25 százalékkal drágultak, az élő állatok és állati termékek azonban 7,9 százalékkal olcsóbbak lettek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az élénk nemzetközi kereslet növelte a gabonafélék és az olajos növények árát. A gabonafélék ára dinamikusan, 32 százalékkal növekedett. A kukorica és a búza ára is csúcsokat döntött. A drágulás mögött a takarmánynövények iránti élénk nemzetközi kereslet áll, az egész világon jelentős árnövekedés történt.
Az olajos növények ára 36,6 százalékkal emelkedett. A gyümölcsök felvásárlási ára is 32,1 százalékkal nőtt, a zöldségek viszont csak mérsékelten, 2,6 százalékkal drágultak, a burgonya pedig 16,9 százalékkal olcsóbb lett - írta az Adózóna az MTI anyagára hivatkozva. Az élő állatok ára 13,2 százalékkal csökkent az első negyedévben, ezen belül a vágóbaromfié stagnált, a vágómarháé 3,3 százalékkal emelkedett, a vágósertésé 29,0 százalékkal mérséklődött. Utóbbi felvásárlási árának csúcsa tavaly márciusban volt, azután csökkent a koronavírus járvány következtében egész Európában kialakult értékesítési problémák – mint a vendéglátóipari kereslet jelentős visszaesése – miatt.

Idén márciusban azonban az előző hónaphoz képest 21 százalékkal emelkedett a vágósertések ára, de az előző év azonos hónapjában mérthez képest még mindig jelentősen elmaradt. Ennek hátterében a külkereskedelmi folyamatok állnak. Az év első hónapjaiban jelentősen csökkent a behozott élő állat és hústermék, viszont számottevően emelkedett az élőállat kivitel – írta a hivatal összefoglalója.
Termőföldfelhasználás, takarmányok, beruházások
A mezőgazdasági ráfordítási árak 7,3 százalékos emelkedése az első negyedévben a folyó termelőfelhasználás 7,3 és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 7,1 százalékos növekedéséből adódott. A folyó termelőfelhasználás minden összetevője drágult, legnagyobb mértékben a takarmányok, 19 százalékkal. Ezen belül az egyszerű takarmányok 31 százalékkal, a keveréktakarmányok 14 százalékkal kerültek többe. A műtrágyaárak 4,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A növényvédőszerek 4,5, az állatgyógyászati készítmények 4,9 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az energia és kenőanyagok ára 2,4 százalékkal nőtt, ezen belül az üzemanyagok ára 3,4 százalékkal volt magasabb. A mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások árszínvonala 6,8 százalékkal, a gépberuházásoké 7,5 százalékkal emelkedett az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest – közölte a KSH.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés