Hirdetés
Kedvezmény a gabonaútvonalakon: jóváhagyta az Európai Parlament a közúti áruszállítás segítését Ukrajnával és Moldovával
Az Európai Parlament jóváhagyta az Unió, Ukrajna és Moldova közötti közúti áruszállítás megkönnyítését célzó uniós megállapodásokat. A két megállapodás része az Oroszország ukrajnai agressziójára adandó uniós válasznak. A háború komoly nehézségeket okoz az ukrán és moldáv fuvarozási ágazatban, az ukrán légteret lezárták a civil utasforgalom elől, a tengeri export pedig súlyosan korlátozott. Ukrajnának alternatív útvonalakat kell találnia gabonája, üzemanyaga, élelmiszerei és egyéb árucikkei kiviteléhez. Moldova hasonló gondokkal küzd, alternatív tranzit-útvonalakat keres az Unión keresztül.
Az Európai Unió számolt be róla, hogy az Ukrajnával kötött megállapodást 586 szavazattal, egy ellenszavazat és hét tartózkodás mellett, a Moldovával kötött szerződést 596 szavazattal, két ellenszavazat és hét tartózkodás mellett fogadták el.

Azok felváltják a tagállamokkal jelenleg érvényben lévő kétoldalú megállapodásokat. A megállapodások a vonatkozó engedélyezési folyamat ideiglenes szüneteltetésével
Az EU-Ukrajna megállapodás emellett azt is megengedi, hogy az ukrán fuvarozók az Európai Unió területén használják az ukrán jogosítványukat és a képesítéseiket igazoló dokumentumokat, vagyis nem lesz szükségük nemzetközi jogosítványra a közúti áruszállítás megvalósításához.
Marian-Jean Marinescu (EPP, Románia) jelentéstevő szerint
„A hagyományos szállítási útvonalak kiestével alternatív utakat kellett keresnünk ahhoz, hogy Ukrajnába és Moldovába elszállítsuk, illetve onnan elhozzuk a gabonát és az egyéb árucikkeket. A megállapodásoknak köszönhetően növelhetjük a közúton fuvarozott export és import mértékét, a forgalomnövekedés pedig nem eredményez fennakadást a határokon. Nem pusztán a globális élelmiszerválság kockázatát csökkentjük, hanem egyúttal az Unió és a két ország közötti közlekedési kapcsolatokat is tovább bővítjük a megállapodásokkal.”
A következő lépések
2022. június 29. óta már mindkét megállapodás ideiglenesen érvényben van. A Parlament után most az Unió tagállamait tömörítő Tanácsnak is hivatalosan jóvá kell hagynia azokat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés