A műtrágyák és növényvédő szerek értékesítésével, valamint mezőgazdasági terménykereskedelemmel és tárolással is foglalkozó hódmezővásárhelyi Dió 896 Kft. elmúlt éve minden eddiginél jövedelmezőbb volt. A cég nyilvános éves beszámolójából kiderült, hogy a társaság forgalma 2021-ben 14,4 milliárd forint, tavaly viszont már 23,3 milliárd volt. A kertészeti és szántóföldi műtrágya értékesítésből származó árbevétele 7,5-ről 15,7 milliárdra nőtt egy év alatt. 

A Hódpress számolt be róla, hogy a Csongrád-Csanád vármegyei Dió 896 Kft. adózott nyeresége tavalyelőtt 281, 2022-ben 620 millió forint volt. A cég munkatársainak létszáma is bővült: tavaly 47 főt foglalkoztatott a cég, jelenleg 52-t. 

A forgalmát 60, profitját 220 százalékkal növelte 2022-ben a Hódmezővásárhelyi központú Dió 896 Kft. - Fotó: Google Maps, 2019
A forgalmát 60, profitját 220 százalékkal növelte 2022-ben a Hódmezővásárhelyi központú Dió 896 Kft. - Fotó: Google Maps, 2019

A tárolórendszer megújítása is hozzájárult a sikerhez

Arról még egy korábbi cikkükben írtak, hogy a térségben egyedülálló technológiával építettek 5 új silót a hódmezővásárhelyi Dió 896 Kft. telephelyén. A 3050 köbméteres tárolókat kutatók tervezték és 3 területen is áttörést értek el a gabonatárolásban. A 30 méter magas tornyokba terelő elemeket építettek, ezzel megakadályozva a szemek szabadesését és széttörését. A be-, és kitárolás során keletkező szállópor mennyisége is jelentősen alacsonyabb az új építésű silók esetében és a belső rész szellőztetése is hatékonyabb, mint korábban. A 660 milliós beruházásra 364 milliós állami és Európai Uniós támogatást is kapott a vásárhelyi cég - írták.

A kezdetben műtrágyák és növényvédő szerek értékesítésével foglalkozó hódmezővásárhelyi Dió 896 Kft. néhány éve mezőgazdasági terménykereskedelemmel és tárolással is foglalkozik. 2015-ben gabonatisztító és szárító berendezést építtettek, 2021-re pedig 7 darab 3050 köbméteres magtároló siló is áll telephelyükön melyekben összesen 30 ezer tonna terményt tárolnak.

Horváth László Csaba ügyvezető igazgató elmondta, hogy olyan termelőknek tárolják a terményeit, akik nem rendelkeznek saját tárolóeszközökkel, illetve tisztító szárítóval. Egy ilyen szárítót és kezelő technológiát felépíteni egy bizonyos méret alatt nem tanácsos - tette hozzá.

Kutatókkal együttműködve tervezték és valósították meg a fejlesztést

A 30 méter magas tornyok tervezése során a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatóival működött együtt a vásárhelyi cég. A silók a gabonatárolás 3 területén is áttörést értek el. A be-, és kitárolás során alacsonyabb a szállópor mennyisége és a belső szellőztetés is hatékonyabb a korábbinál.

Az új silókban szabadesésmentes töltési technológiát alkalmaznak Hódmezővásárhelyen - Fotó: Kovács Erika, Délmagyar
Az új silókban szabadesésmentes töltési technológiát alkalmaznak Hódmezővásárhelyen - Fotó: Kovács Erika, Délmagyar

Dr. Kardos László, a Gate Nonprofit Kft. K+F igazgatója elmondta, 30 méter magasról kezdődik a betárolás. Ha ilyen magasságból leejtünk egy magot, tette hozzá, akkor az el fog porladni. Így 20-30 tonna termény elporlad de az egész toronyra hatással lesz a porladás és a kezdeti törésveszteség.

Horváth László Csaba szerint kedvezőek a visszajelzések a térségben egyedülálló fejlesztéssel kapcsolatban. A kevesebb összetört szem miatt jobb hatékonyságot értek el a korábbinál, így hosszú távon megtérülhet a 660 milliós befektetés - fogalmazott. A fejlesztésekről korábban a Délmagyar is beszámolt, itt.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás