Hirdetés
Újabb tetteket sürgetnek az Európai Parlamenttől az uniós agrárszervezetek
Az Európai Parlament elfogadta az európai élelmezésbiztonság és mezőgazdaság hosszú távú ellenállóképességéről szóló, azt szakmai alapokon megközelítő jelentést. Az agrárium szereplőinek érdekeit képviselő COPA-COGECA ernyőszervezet, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) üdvözölte ezt. Továbbá határozottan kérte a képviselőket, hogy az - Európai Bizottság által propagált - Európai Zöld Megállapodás és a Termőföldtől az Asztalig stratégiák kapcsán is a valós viszonyokat tartalmazó, elfogadott jelentés alapján szavazzanak.
Június közepén nagy többséggel fogadta el az Európai Parlament az "Élelmezésbiztonság és az európai mezőgazdaság hosszú távú ellenálló képessége" című jelentést - írta a NAK. Ez az átfogó, a közelmúlt egészségügyi, geopolitikai és környezeti válságaiból is levont tanulságokon alapuló dokumentum meghatározza az EP mezőgazdasági kérdésekkel kapcsolatos álláspontját.

A fejlődő jövő a cél, fontos kiegészítésekkel
A jelentést a COPA-COGECA (Mezőgazdasági Szakmai Szervezetek Bizottsága - Mezőgazdasági Szövetkezetek Általános Szövetsége), az európai agrárium szereplőit tömörítő szervezet maximálisan támogatja, az világos, pragmatikus és innovatív jövőképet fogalmaz meg. A COPA-COGECA, valamint a NAK is határozottan kéri az EP-t, hogy a mezőgazdasággal kapcsolatos kérdésekről szóló szavazások során legyen következetes és az elfogadott jelentéshez hűen szavazzon.
A jelentés az európai gazdatársadalom előtt álló összes alapvető problémával foglalkozik, továbbá olyan előremutató politikai kezdeményezéseket mutat be, amelyek nem szerepelnek az Európai Bizottság agráriummal kapcsolatos stratégiáiban.
Ilyen:
- az elöregedő agrárium generációs megújulására helyezett hangsúly,
- az agrárinnováció,
- az új termesztési technikák,
- a műtrágyákkal és az öntözéssel kapcsolatos stratégia,
- a fehérjeterv és
- az állattenyésztés szerepének kérdései.
A jelentés a „zöld” agrárátállással kapcsolatos ambíciók koherenciáját is taglalja, tekintettel arra, hogy a jelenlegi költségvetési keretek között nem biztosítható a - hatástanulmányokkal a NAK közleménye szerint nem is megalapozott - mezőgazdasági Green Deal finanszírozása, fenntarthatósága sem. Foglalkozik továbbá a Green Deal és az Európai Unió kereskedelempolitikájának összhangba hozásával is, amire a két stratégia nem fordít kellő figyelmet. A jelentés rámutat és kiegészíti a Zöld Megállapodás hiányosságait, és a megvalósíthatatlan elképzeléseknél értelmesebb és fenntarthatóbb keretet javasol az európai mezőgazdasági ágazat számára - írta a NAK.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés