Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Dupla hozam mellé felére csökkent terményár: nehéz a szerb gazdáknak is
2023.10.23.A Szerbiai Statisztikai Intézet szeptemberben tette közzé a részben még becslésekre alapozott idei növénytermesztési adatokat, és első pillantásra van ok az örömre. Nagyjából 3,4 millió tonna búza termett idén az országban, 10,9 százalékkal több, mint tavaly. A kukorica betakarításának első adatai alapján 6,6 millió tonnára becsüli a hozamot a hivatal, vagyis 55 százalékkal többre a tavalyinál.
Szinte csak hamis méz van az uniós boltok polcain
2023.10.22.Magyarországon a megtermelt méz mennyisége 25-30 ezer tonna között mozog évente, ráadásul míg az élelmiszeripar termelésének 76 százalékát érinti a méhek beporzása, addig a zöldség és gyümölcstermelés 84 százaléka függ ettől. Ezért sem mindegy, hogy a méhészek közül hányan vészelik át a mostani helyzetet. Az Európai Unió méhcsaládszámának tíz százalékát gondozzák a magyar méhészek.
A természet gesztenyetanninok útján válaszol a kihívásokra
2023.10.22.A növényi kivonatok takarmánykiegészítőkbe való beépítését széles körben kutatják, mint a szintetikus takarmány-adalékanyagok helyettesítésére, valamint az állatok termelési jellemzőinek javítására irányuló stratégiát. Számos növényi anyagcseretermék közül a tejelő tehenek takarmányozásával kapcsolatban jelentős figyelmet kaptak a gesztenyetanninok, a szelídgesztenyéből származó tanninok
A válság és az áremelkedés idején is növelte a nyereségét a Pick Szeged Zrt.
2023.10.22.A Pick Szeged Zrt. az 2023 első hat hónapját 4,932 milliárd forint adózott eredménnyel zárta, az előző év azonos időszakban elért 4,846 milliárd forint után - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett fél éves jelentésében.
Fejlesztettek az elektronikus gazdálkodási napló kitöltési útmutatóján
2023.10.22.A Nébih a gazdálkodók igényeit figyelembe véve a leggyakoribb kérdések alapján frissítette az elektronikus gazdálkodási napló kitöltési útmutatóját, valamint bővítette a gyakran ismételt kérdések (GYIK) gyűjteményét is. A módosításokkal a hivatal többek között az őszi vetésű főnövény rögzítésével és a tápanyag gazdálkodási terv beküldésével kapcsolatos hasznos információkat foglalta össze.
A magyar erdőkben is élnek farkasok, bemutatták, hol bukkanhatnak fel
2023.10.21.Az állami természetvédelem a 2019-ben elkészített, 2013–2018-as időszakra vonatkozó legutóbbi, európai uniós országjelentésben 40-60 példányra becsülte a hazai farkasállomány nagyságát, ami napjainkban sem lehet több 60-70 egyednél. Ez egy-egy családban élő szülőpár mellett néhány előző évi utódot és frissen született példányt jelent.
Javuló hozam, egészséges termés - a Pannonia Bio folyamatosan vásárolja fel a kukoricát a hazai gazdáktól
2023.10.21.A Pannonia Bio a megelőző évekhez hasonlóan idén is úgy tervezi, hogy 1,1 millió tonna kukoricát vásárol fel a magyar gazdáktól, stabil és kiszámítható felvevőpiacot biztosítva az itthon megtermelt terménynek. A nagyságrendet jól mutatja, hogy a szakértők becslései szerint az idei termés valamivel meghaladja a 6 millió tonnát, vagyis a dunaföldvári üzem egymaga felhasználja a teljes mennyiség több mint egyhatodát.
A hatékony szárbontás kulcsa a mikrobiológiai termékek használata
2023.10.21.A növényi maradványok visszajuttatása a talajba hatékony módszer a talaj szerves anyag készletének fenntartására, a talajok biológiai aktivitásának fokozására, a fizikai tulajdonságainak javítására, mellyel csökkenthető a talajerózió kockázata is. A hazánkban forgalmazott tarlóbontó baktériumkészítmények olyan baktériumtörzseket tartalmaznak, melyek bontják a cellulózt és hemicellulózt.
Az alacsony szójaárak után újra a fenntarthatóság irányába indulna el az UBM
2023.10.21.A szójapiac számos kihívást tartogat idén. A nagy globális termés lenyomta az árakat, a magas élelmiszer-infláció pedig leértékelte a GMO-mentes szója árprémiumát. Ennek ellenére optimistán látja a jövőt Kosztya Norbert, az UBM kereskedője, mert a trendek az mutatják, hogy Nyugat-Európából Kelet-Európa irányába tolódik el az állattartás súlypontja, amibe a cégcsoport – egy modern sertéshízlalda építésével maga is beszáll. Vele beszélgettünk.
Sokat nyerhet és spórolhat a kukoricatarló Cell-es kezelésével
2023.10.21.A kukorica betakarítása után még nagy érték marad a tarlón, hiszen a szár- és gyökérmaradványok legalább 100 kg nitrogént, 40 kg foszfort és 120 kg káliumot tartalmaznak hektáronként.
Innovatív szőlőfajták a hivatal vizsgálatának fókuszában
2023.10.21.A Magyar Mezőgazdaság idei 37. számában írt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egy helvéciai tanácskozáson elhangzott egyik előadásról. A rendezvény fő célja annak az új ültetvénynek a bemutatása volt, ahol innovatív, rezisztens borszőlőfajtákat vizsgálnak a hivatal munkatársai. Ezek a szőlőfajták jóval kevesebb permetezéssel termeszthetők, boruk pedig már a minőségi kategóriába sorolható.
Drágább lehet a csokoládé, mert nagyot emelkedett a kakaó ára
2023.10.21.Jelentősen emelkedett egy év alatt a kakaó világpiaci ára, elsősorban a nyugat-afrikai termelési feltételek romlását előrevetítő várakozások miatt. Az októberben kezdődő betakarítás eredményein sok múlik, a szakértők szerint ugyanakkor jelentős hiány alakulhat ki a piacon.
Gyenge idén a magyarországi gombaszezon, segítünk megtalálni a lelőhelyeket
2023.10.21.Már bőven tart a 2023-as gombaszezon, ám a tavalyihoz hasonló, különféle gombákban igen csak bővelkedő őszt követően idén sokkal kevesebb a gomba. Ennek oka a nagyobb esőzések elmaradása volt. A szerencsésebbek azért idén is találhatnak különféle gombafajokat. A gombák lelőhelyét nem mindig könnyű megtalálni, ezért adunk néhány hasznos tippet a tevékenységhez.
Vietnami vakcina az afrikai sertéspestis ellen
2023.10.20.elleni DACOVAC-ASF2 vakcinát. A vállalat a harmadik, amelyiknek ez sikerült. A Dabaco Group 200 sertésen végzett kísérleteket, és vietnami szakmai vélemények szerint a vakcina hatékonysága 80-100%-os volt. A vakcina egy attenuált, fagyasztva szárított vakcina, amelyet az ASFV-G-I177L/LVR törzsből fejlesztettek ki.
A biobaromfi számára a metionin nagyon fontos a gabonában
2023.10.20.Egyike a 9 esszenciális aminosavnak a metionin, és egyike annak a kettőnek, amely ként tartalmaz. Segít a fehérjeszintézis beindításában, és számos szövet fontos összetevője, beleértve a csontokat, izmokat, szalagokat, szerveket, bőrt és tollat. Egy közös amerikai tudományos és kormányzati tanulmány célja, hogy új, magas metionintartalmú szántóföldi kukoricahibrideket hozzon forgalomba.
A globális környezeti változás és a fenntartható gazdálkodás kihívásai miatt a tartamkísérletek eredményeire méginkább szükség lesz
2023.10.20.A mesterséges intelligencia bevonásával folytatódik a Debreceni Egyetem multidiszciplináris agrárkutatása, az idén negyven éves szántóföldi tartamkísérlet-sorozat. Az Európában is egyedülálló kukorica- és kalászos kutatások elmúlt négy évtizedének eredményeit konferencián mutatták be október elején az egyetem agrárkarán.
A Case IH kombájn radarérzékelőkkel tekint előre
2023.10.20.A gépgyártó Case IH újfajta automatizáláson dolgozik a kombájnok számára, amelyben a vágóállványon elhelyezett radarérzékelők a termény, a gabonafélék magasságát és helyzetét pásztázzák. Az adatok alapján a Case IH kombájn automatikusan szabályozza a haladási sebességét. Ezzel a megoldással a Case IH az Agritechnica szakkiállításon ezüstérmet (innovációs díjat) nyert a kombájnok automatizálásának új formájáért.
Amiben benne rejlik a precíziós gazdálkodás ereje
2023.10.20.Napjaink gyorsan fejlődő mezőgazdasági környezetében a technológia döntő szerepet játszik abban, hogy a gazdálkodók képesek legyenek megfelelni a rájuk váró kihívásoknak. Hogy mi teszi fontossá a precíziós gazdálkodást a jövő mezőgazdasága szempontjából? Jesper Riber Nielsen, a SEGES Innovation P/S igazgatója hat fő okot jelöl meg, amiért a precíziós gazdálkodás most fontos, és a jövőben is az marad.
Hirdetés