Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Nagyon ráfaraghat, aki pörköltet főz az elütött őzből
2021.11.19.Az Országos Vadgazdálkodási Adattár statisztikái szerint évente közel 300 vadelütés történik a Nógrád megyei utakon. Azonban nem mindegy, hogy ilyen esetben mit tesz az érintett sofőr. Az például nagyon ráfaraghat, aki pörköltet főz az elütött állatból. Az OVA adatsora szerint Nógrád megyében 1 év alatt 252 vadat ütöttek el, ezek többsége őz, gímszarvas és fácán. Ez azt jelenti, hogy hetente átlagosan 5 vadbaleset történik a megyei közlekedési hálózat útjain.
Gazdátlanul: rengeteg a kóbor kutya Magyarországon, mobil ivartalanító állomással állítanák meg a szaporodásukat
2021.11.16.Mobil ivartalanító állomás kezdte meg működését a Felzárkózó Települések programban érintett falvakban. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által indított Felelős állattartás program során a nemkívánatos szaporulat megelőzésére a legszegényebb településeken tartott kutyák helyben történő ivartalanítására is lehetőség nyílik. A térítésmentes ellátás keretében egyúttal kombinált oltást és az azonosításukhoz szükséges chipet is megkapják az ellátásra behozott kutyák.
Új magyar találmánnyal lehetnek kivédhetőek a vadbalesetek
2021.11.08.Hatékony vadriasztó eszközt fejlesztett ki egy magyar startup. A találmány a korábbi megoldásoknál jobb támogatást nyújt a vadbalesetek elkerüléséhez. Az új megközelítésű vadriasztó ötletének megálmodója, Koltai Viktor, aki egy évtizeden át a közlekedésbiztonság területén dolgozott, jelentős problémának találta a növekvő számú vadgázolást. Ismerve a piacon lévő riasztókat, elhatározta, hogy utánajár, milyen hatásfokkal működnek ezek az eszközök. Új és jól működő magyar találmány lett a folyamat vége.
Naponta néznek farkasszemet a farkasokkal a gazdák – pereskedhetnek a kártérítésért
2021.11.06.A Haszonállat-védelem és nagyragadozók című konferencia második napja a gazdákról szólt, arról, hogyan védik, illetve védhetik meg állataikat a szomszédságból a birtokaikra látogató farkasoktól. Volt szó a Kuvasz-Őr Nagyragadozó-védelmi Alapítvány tevékenységéről, a villanypásztorokról és a gazdák személyes tapasztalatairól is. A Kuvasz-Őr Alapítvány tevékenységének köszönhetően számos gazdálkodónál kuvaszok is védik a juhokat – mondta el a program vezetője, Szép Ábrahám. Ez egyrészt jó a gazdálkodónak még akkor is, ha egy ilyen kutya fenntartása annyiba kerül, mint egy hízót meghizlalni, és jó a kutyafajtának, hisz a munka jót tesz az állatoknak, nőhet a tenyészértékük.
A méhek „Tindere” köti össze a gazdákat a méhészekkel
2021.11.05.A Converge nevű brazil start-up cég olyan geolokációs alkalmazást hozott létre, amelynek célja, hogy összekapcsolja a méhészeket a gazdákkal. A GeoApis azonosítja a méhek tartására legalkalmasabb helyeket, és párbeszédet kezdeményez a gazdálkodó és a méhész között. „Az alkalmazás csatornákat biztosít a méhészek és a gazdák közötti racionális és baráti kapcsolat kiépítéséhez, kiaknázva a kölcsönös előnyöket" – magyarázza Elaine Basso, a Converge vezérigazgatója és alapítója.
Jótékonysági vadászat megrendezésével segítenek a megyei kórházak gyermekosztályain
2021.11.03.Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az Országos Jótékonysági Vadászat Közhasznú Nonprofit Kft. az „Egy a természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás keretében. Az ünnepélyes aláírási ceremónián a megállapodást Dr. Gyuricza Csaba rektor és Fejes László ügyvezető látta el kézjegyével. Az együttműködés megteremti a közös tevékenység lehetőségét elsősorban a vadászati hagyományok, a vadászati kultúra, a szervezés és a társadalmi felelősségvállalás területén.
2021-ben a hermelin lett az év emlős
2021.10.30.Az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet által működtetett Vadonleső Program 7 éve indította el az Év Emlőse kezdeményezést, melynek célja kiemelten foglalkozni egy, a Magyarországon is előforduló emlősfajjal, hangsúlyozva az állat védelmének fontosságát és megismertetni fajtája tulajdonságait. 2021-ben a hermelin lett az év emlőse. A menyétfélék családjába tartozó kis ragadozót a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója, Prof. Dr. Heltai Miklós mutatta be.
Több hónapig lőtte a gímszarvasbikákat az orvvadász csapat Kaposvár közelében
2021.10.13.Orvvadászat bűntette és lopás bűntette miatt emelt vádat a Kaposvári Járási Ügyészség azzal a három férfival szemben, akik vadászati jogosultság nélkül ejtettek el több vadat. Az 50 éves vádlott 2020 nyarán többször is megjelent ismerősével a Kaposvár közeli erdőben, ahol több alkalommal is be nem azonosítható, engedéllyel tartott fegyverével vadakat lőtt ki. A férfiak a vadásztársaságtól 3 hónap alatt összesen 2 650 000 forint értékben tulajdonítottak el vadakat.
Komoly a baj: 2,7 milliárd forintot költ az Európai Unió a méhek megmentésére, magyarok is részt vesznek a programban
2021.10.06.A vadon élő beporzók számának csökkenésével és ennek a biológiai sokféleségre és az ökoszisztéma-szolgáltatásokra gyakorolt hatásaival foglalkozik az Európai Unió Safeguard projektje, amelyben az ELKH Ökológiai Kutatóközpont és a Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont Kft. (RCISD) szakemberei is részt vesznek. A most induló projekt 7,5 millió euró (2 milliárd 677 500 ezer forint) támogatásban részesül az EU Horizont 2020 kutatási és innovációs programjából. A méhek megmentése a tét.
Kőkemény a mézpiac, fellépnek a zavarosban halászók ellen – minden mézesmázasság nélkül
2021.10.01.Csalás és bűncselekmény! – Dr. Norberto Garcia, az Apimondia Mézminőség és Mézkereskedelmi Állandó Bizottságának elnöke, a Nemzetközi Mézkereskedelmi Szövetség titkára röviden ezekkel a szavakkal jellemezte napjaink nemzetközi mézkereskedelmét. Az összeállítás sok-sok nemzetközi tanulmány, előadás, cikk elemzéséből, értelmezéséből származó megállapításon alapul. Összefoglalva az elmúlt évek tanulságait: a világon egyértelműen nőtt a természetes mézek keresleti piaca, ezzel egyidejűleg csökkent a megtermelt méz mennyisége, de mivel a mézellátás zavartalanul zajlik a világon, ezért kijelenthető, gomba módra terjedt el a hamis mézek kereskedelme világszerte.
Több ezer méhet elégetnek Hódmezővásárhelyen
2021.10.01.A fiasítás súlyos betegsége támadott meg egy vásárhelyi méhészetet, részleges zárlatot rendeltek el szeptember 24-től a városban. A bakteriális fertőzés megfékezéséhez a teljes érintett méhcsaládot elégetik.
Fokozott figyelem kell az jószágtulajdonosok, a kutyások és a vadászok részéről: kezdődik az őszi rókavakcinázás
2021.09.29.Idén ősszel is lesz rókavakcinázás a veszettség betegség elleni védekezés érdekében, ezért az érintett térségekben ebzárlat és legeltetési tilalom lép életbe. A repülőgépes vakcinázás 2021. október 2-16. között zajlik Magyarország déli és keleti megyéiben. Az immunizálás során a vakcina tartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről juttatják ki a területre, ez azonban a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti.
Ha jót akar magának, és kihajtaná a darazsakat, használja ezt!
2021.09.25.A különböző fészkelési preferenciákon kívül a méhek és a darazsak közötti fő különbség az, hogy a méhek pollennel táplálják lárváikat, míg a darazsak rovarokkal. Ez azt jelenti, hogy a darazsak valójában nagyszerű munkát végeznek a kert körül, mert szinte minden típusú kártevőt megfékeznek. Viszont sokszor nehéz velük együtt élni, főleg, ha hatalmas fészket építenek a kertünkben. Felmerül a kérdés, hogy tarthatjuk távol őket a kertünkből? Barátságos módon, mérgek és vegyi anyagok nélkül.
Kapitális, 16 kilogramm feletti trófeasúlyú gímbika került puskavégre Somogyban - kép
2021.09.21.Kapitális gímbika került terítékre Somogy megyében, a Törökkoppányi Íjász Vadásztársaság területén, Törökkoppány falutól Északnyugatra. Egy kukoricatáblában ejtette el a bikát a hajnali cserkelés alkalmával 6 óra 20 perckor Ulrich Leo Bettermann vendégvadász, aki már több mint húsz éve visszajáró vendég a vadásztársaságnál. Kísérője Gyeszát Attila fővadász volt. A vad trófeájának súlya 16 kiló feletti.
Veszélyes új kullancsfajt találtak Vas megyében a Kullancsfigyelő segítségével
2021.09.20.Alig három hónappal az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Kullancsfigyelő projektjének indítása után előkerült az első példány a hazánkban nem őshonos Hyalomma kullancsból. A Vas megyében felfedezett állsz molekuláris biológiai módszerekkel történő további vizsgálata, illetve esetleges kórokozókkal való fertőzöttségének megállapítása a pécsi Nemzeti Virológiai Laboratóriummal együttműködésben fog történni.
Saját apját és egy hajtóját is meglőtte egy fiatal vadász Szeghalmon
2021.09.14.Egy fiatal férfi az édesapját valamint egy hajtóját is megsebesítette a Békés megyei Szeghalmon történt vadászaton. Foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt emelt vádat és vádiratában pénzbüntetés, valamint a vadászati tevékenységtől eltiltás kiszabását indítványozta a Szeghalmi Járási Ügyészség azzal a 20 éves szeghalmi férfival szemben, aki vadászat közben az azon szintén résztvevő apját és az egyik hajtót megsebesítette – írta a Békés Megyei Főügyészség.
Kutyatartóknak és leendő gazdáknak indul az ingyenes Gazdijogsi képzés
2021.09.14.Gazdijogsi címmel indul ingyenes képzés kutyatartóknak és leendő gazdáknak szeptember 25-től a budapesti Állatorvostudományi Egyetem aulájában. A program célja a felelős állattartási ismeretek átadása minél szélesebb közönségnek. Az Agrárminisztérium és a Nébih közös programjában megvalósuló kurzusokon az egyetem oktatói a Gazdijogsi 8 részes, eredetileg online tananyagát ismertetik a résztvevőkkel – közölte az egyetem állatvédelmi jogi, elemző- és módszertani központja.
Igazi csodaszer a méhkenyér: kicsit drága, de olcsóbb a virágpornál és a méhpempőnél
2021.09.03.Minden mézfajta rengeteg természetes és rendkívül értékes anyagot tartalmaz, így járulva hozzá az egészséges immunrendszer fenntartásához. Vannak azonban olyan kevéssé ismert méhészeti „melléktermékek”, amelyek még nem kerültek be a köztudatba, bár egyre többet és egyre több fórumon hallani róluk. A méhészeti ágazat valahogy túlélte a hosszan elhúzódó kora tavaszi fagyok okozta károkat, de bizonyos mézfajták nagyon megsínylették az időjárást, így alig van belőlük országosan, ezért pedig nagyon megemelkedtek az árak. Így járt az akác-, a hárs-, de a repceméz sem idén döntött csúcsot, ami a mennyiséget illeti, mert a minőségre szerencsére nem lehet panasz.
Hirdetés